worden medegerekend. Doet men dit, dan krijgt men, in stede van de door David geleverde getallen, respectievelijk 72, 83, 107, SS en 9S. Daardoor wordt naar mijne meening niet gestaafddat de huwe lijken in de laatste jaren niet meer zoo toenemen als vroeger, en dit vooral niet, wanneer men in aanmerking neemt, dat naarmate men dichter bij een normaal cijfer komt, de verschillen met voorgaande jaren kleiner moeten worden. De in het huwelijk tredende gepen sioneerde officieren mederekenende, verandert ook de gemiddelde leeftijd, waarop de deelgenooten van het fonds in het huwelijk treden. Deze stijgt, in dat geval, voor de mannen van 30 tot 35voor de vrouwen van 23 tot 28 jaren. Dat de Begeering, in 1841, zedelijk verantwoordelijk was voor de sedert 1817 ontstane tekorten, en dat eene verantwoordelijkheid van dien aard ook bestaat voor het tijdvak, beginnende met het hernieuwd bestaan van het fonds in 1842, ben ik met David vol komen eens. Bij het beoordeelen van zijn plantot het oprichten van een nieuw fonds, zonder eenige bemoeienis der Eegeering, dient juist daarop bijzonder te worden gelet. Immers, meen ik, kan de Staat zich ontslagen rekenen van zijne verplichtingen jegens het fonds, zoodra van zijne tusschenkomst en bescherming is afgezien? Heeft dit plaats, dan treedt de instelling, door David in het leven te roepen, in de categorie der gewone levensverzekeringmaatschappijen. „Maar" de redactie van den „Economist" heeft het in de aflevering van November 11. gezegd „bij de levensverzekeringen zullen de beste middelen van controle en publiciteit toch geene volstrekte zekerheid aan de deelnemers verschaffenvoornamelijk hieromomdat het contract tusschen de maatschappij en den deelnemer gewoonlijk slechts na eene reeks van jaren afloopt. Bij jonge maatschappijen kan slechts na een dertig- of veertigtal jaren ten volle blijken of hare tarieven en inrichting deugdelijk zijn; en ook bij oudere maatschappijen die wellicht eene eeuw of langer zich goed staande hielden, kunnen wijziging in Directie, verliezen bij de kapitaalplaatsing, voorkomen, die niet te voorzien waren bij het sluiten der nieuwe contracten, en aan welker gevolgen men zich dikwijls niet dan met groot verlies kan onttrekken."

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 535