528 „Daarbij is staatsverzekering slechts eene [consequente] aan vulling van het sijs teem van vrije uitoefening onder administratieve voorschriften." „Immers, niettegenstaande publiciteit en reglementen, blijven er eenige kwade kansen, die preventief niet weg te nemen zijn, en de opvatting, dat de Staat door zijne nauwkeurige voorschriften [de Koninklijke goedkeuring der statuten van het nieuwe fondswaarvan David- gewaagt?] als tware de deugdelijkheid der particuliere maat schappij zou hebben gewaarborgd, mag niet worden toegelaten." „Eene betrekkelijk absolute garantie [u. 1. behoudens staatsban kroet] kan alleen de Staat zelf verstrekken, daar hij le perpetueel debiteur blijft, 2e door zijne deelneming geene andere winsten beoogt dan om de kosten te dekkenen dus geene gewaagde plaatsingen zal doen, en 3e de beste controle aanbiedt, namelijk die der staats- finantiën in t algemeen. Uit dat oogpunt beschouwd verschijnt staats verzekering in een geheel ander licht." „Tegen de slachtoffers van onvoorzichtige plaatsing kan de Staat altijd zeggen: Waarom kwaamt gij niet bij mij?" AV at zou de Staat antwoorden, wanneer na verwezenlijking van David's plan, groote verliezen werden geleden; de tarieven en inrich ting van het nieuwe fonds bleken, op geene goede grondslagen te rusten, dan wel een deel der gehuwde officieren, afgeschrikt door liooge contributiën, gepaard met finantieele beslommeringen van par ticulieren aard, de deelneming aan het nieuwe fonds uitstelden tot het aanbreken van betere tijden, dus tot dat de vrouwen enldnderen van hen, die overleden alvorens deelgenoot te zijn, hulpeloos waren achteigebleven, en dan zijn bijstand werd gevraagd? Zou de Staat niet met recht zeggen: „Medegaande met den tijdgeest, is eenmaal door uwe echtgenooten en vaders volledige vrijheid gevraagd en mij dwang en willekeur ten laste gelegd. Hoewel noode, gaf ik toe. Thans mag ik geene hulp verleenen. Mijne plichten strekken zich verder uit dan tot uachter mij staat de Katie, dat wil zeggen de belas tingschuldigen. Hare belangen moet ik in de eerste plaats behartigen. O Neemt men de verantwoordelijkheid der Regeering aandan vallen beide fondsen, het civiele en het militaire, in die categorie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 536