539 ,,'t Is trouwens waar, ook onder de tegenwoordige deelgenooten en contribuanten bevindt zich een niet onaanzienlijk aantal, dat, alleen op grond van artikel 2 van liet reglement, aanspraken op bet fonds en dus ook op de daaraan verbondene voordeelen verkreeg, maar dat overigens, instede van deszelfs bloei te hebben bevorderd, de instelling in finantieelen zin schade berokkende." „Den zoodanigen zijn echter gelijke rechten niet de vroegere deel genooten verleend, en daarom zou het moeilijk, hard en zelts onbillijk zijn, daarop terug te komen. Immers worden rechten niet gegeven om ze later terug te nemen De ware weg zou geweest zijnbij het invoeren van elke mildere bepaling omtrent de huwelijken, na te gaanof de stand van het fonds op dat oogenblik van dien aard was, dat aan de meerdere lasten, die uit den maatregel moesten voortvloeien, ook in de toekomst het hoofd zou kunnen woiden ge boden, zonder vroegere deelgenooten te bezwaren; en was dit niet het geval, van hen, die na het tijdstip der invoering officier werden, hoogere bijdragen (storting in eens of in termijnen bij het aangaan van een huwelijk en bij bevordering) te vragen." „Dit is niet geschied." Bij de onlangs plaats gehad hebbende pensioensverhooging der officieren van het Indische leger zijn de vroegere gepensioneerden buiten beschouwing gelaten. Dit zou, hoe hard ook, toch te verdedigen zijn, wanneer aan het nieuwe regelement ook voor anderen geene terugwerkende kracht was verleend. Dit is echter wel degelijk het geval. De officieren, op 1 Januari 1880 in actieve dienst, ontvangen de verhoogiug niet alleen voor de jaren, welke zij onder de werking van het nieuwe reglement blijven doordienen, maar ook voor de jaren, welke zij, terwijl het oude regiemet van kracht was, in 's lands dienst doorbrachten. Waarom moet reeds volbrachte dienst tellen voor officieren in activiteit en niet voor gepensioneerden Zoo als do zaken nu staan is de toekenning der verhooging afhankelijk gesteld van do toevallige omstandigheid dat men vóór of na zekere dagteekening is gepensioneerd. Verrichtten zij, die vóór 1 Januari 1880 met pensioen gingen, minder goede diensten dan hunne kameraden, van wie velen tegelijk met hen in het leger warenmaar die hunne aanspraken op pensioen eerst later verkregen of deden gelden? Volgens mijne bescheidene meening, had men, toen aan het nieuwe pensioenreglement voor actief dienende officieren te rugwerkende kracht werd verleend, dit ook voor de gepensioneerde officieren moeten doen, Ook zij offerden hunne talenten en beste levensjaren aan 's lands dienst, en hetgeen zij tot levensonderhoud noodig hebben is niet minder dan hetgeen aan hun ne na 1 Januari 1880 gepensioneerd wordende kameraden wordt toegelegd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 547