544 blijf houden; en eene voor huur, die de tropen immer bezochten. Uit den aard der zaak zijn er nog meer schakeeringen, maar de bovenstaande, onder welke er verscheidene voorkomen, waarop ook bij het samenstellen van sterftetabellen voor kinderen moet gelet worden, zijn de voornaamste. Wordt er geene acht op geslagen, dan zal, al is het ook in mindere mate, even als bij het Weduwen- en Weezenfonds der officieren van de landmacht, hij, die, wat le venskansen betreft, in de voordeeligste omstandigheden verkeert, betalen voor hem, wiens kansen slechter zijn, en zal ook bij David's fonds het ware evenwicht niet aanwezig zijn. In zijn staat VI her leidt Davicl het aantal kinderen van hertrouwde weduwen en weezen tot weduwen, door aan te nemen, dat aan ieder der eersten een zesde, aan ieder der tweeden een derde wordt uitbetaald van hetgeen de moeder, niet hertrouwd en in leven zou hebben ontvangen. Zoo doende vindt hij, dat per weduwe en één kind per jaar betaald wordt 994, wanneer namelijk administratiekosten en verdere uitgaven niet worden medegeteld. Volgens mijne berekening komen op iedere 100 pensioen trekkende weduwen, 100,7 kinderen in 't genot van gratificatiën, 7,09 kinderen van hertrouwde weduwen en 16,25 wee zen; welke verhouding, neemt het sluiten van huwelijken niet meer toe, kan worden aangenomen, ook in de toekomst zoo te zullen blij ven. Alle uitgaven, dus ook administratiekosten, rechterlijke adviezen, proceskosten, verliezen, enz., mederekenende, kwam ik per weduwe tot eene jaarlijksche uitgaaf van 1085. Dit geeft ƒ91 per weduwe en per jaar meer dan David aanneemt, dat betaald moet worden. Om van een rond getal te kunnen gebruik maken, en ook, omdat kinderen uit den aard der zaak minder lang trekken dan weduwen, vind ik er echter geen bezwaar in, om, met Daviclde jaarlijksche uitgaven per weduwe te stellen op ƒ1000. Zelfs dat bedrag is voldoende om aan te toonen, dat het opheffen van het tegenwoordi ge fonds vrij wat moeilijker is dan hij onderstelt. (Slot Volgt). December 1877.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 552