551 uit de verklaring van den chef der expeditionaire Genie in zijn na den afloop der expeditie samengesteld verslag: dat zij volkomen nan den eisch beantwoord en uitmuntende diensten bewezen hebben. De ondervinding heeft dus de veronderstelling bevestigd, dat door het stelsel der ijzeren drijvervlotten het ontschepen van Cavalerie, artillerie- en verder materieel thans naar behooren verzekerd is. Overigens zijn en worden de vlotten niet uitsluitend voor in- en ontscheping gebezigd. Veelvuldig zijn zij ook gebruikt tot trans portmiddel over rivieren, wanneer eene behoorlijke brug ontbrak de gemeenschap tusschen beide oevers werd dan onderhouden door een drijvervlot als pont somtijds, instede van uit vijf, uit twee of drie cilinders samengesteld. Ook voor gierponten zijn ze bruikbaar. De drijvers der vlotten zijn bijzonder voor de samenstelling van vlotbruggen geschikt, 't zij tot het overtrekken van rivieren, 't zij tot het vormen van de gemeenschap tusschen hot strand en de als debarcadère in zee vastgelegde vlotten. De ontwerper had verder de voldoening, ze i:i 1875 nog eene andere zeer gewaardeerde bestemming te geven, namelijk als dra gers der koebruggendie door hem ter vervanging van de bij eenige belangrijke deining onbruikbare trappen van het in aanbouw zijnde zeehoofd werden ontworpen en die de algemeene tevredenheid van de toenmalige gebruikers, met het vooral voor zieken en zwakken hoogst gevaarlijk geklouter, van vroeger bekend, wegdroegen. Ook voor het vervoer van vivres en van geschut en andere zware voorwerpen langs de rivier zijn de drijvervlotten, zoowel tij dens de 2° expeditie als later meermalen te pas gekomenvolgens verklaring van competente autoriteiten waren de tijdige approvian deering, enz. van de troepen te en nabij Penaijoeng vaak uitslui tend aan deze vlotten te danken, die of over de bank aan den mond der Atjeli-rivier gehaald werden öf binnen de rivier de met sloepen aangebrachte ladingen overnamen en daarna werden opgesleept. En eindelijk is op de vaak lastige reede van Oleh-leh het drij vervlot een zoo zeer gewaardeerd onderdeel der gewone transport middelen geworden, dat, uitsluitend voor deze bestemming, een vier tal zoogenaamde vredesdrijvervlotten van grootere sterkte werden geconstrueerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 559