- 554 Op den bovenkant der beugels van de buiten-sluitribben zijn kruisklampen vastgeklonken; aan de eene zijde zijn onder de mid delste kruisklampen ovale ringen aangebracht, ter bevestiging van het kettingleng voor den sleepkabel. Het om het vlot te plaatsen touwhek bestaat uit ijzeren staan ders en hennep- of ijzerdraadtouw. De staanders zijn tien in getal en worden geplaatst in daartoe in de sluitribben geboorde gaten (vier in elk der buitenste en twee in de middelste)ter bevestiging der staanders aan de sluitribben zijn aan den onderkant van deze, ter plaatse waar evenbedoelde gaten uitkomen, moerplaten ingelaten, waarin de staanders met een daarin passenden schroefdraad worden vastgeschroefd. De staanders zijn 1 Meter hoog boven de sluitrib; zij zijn ver vaardigd van rond staafijzer, dik 1 Engelsche duim, en op vier plaatsen plat gesmeed en doorboord ter doorlating van het touw. De klampbalk, welke, aan de voorzijde van het vlot onder de dekplanken is aangebracht, is 2.50 Meter lang en 10 cM. in het vierkant zwaar. Deze balk dient om, door twee daardoor loopende oogbouten, den (van bamboe vervaardigden) debarkementsklep aan het vlot te bevestigen en de noodige stijfheid aan het dek nabij dien klep te geven. Eene andere soort debarkementsklep, die zeker bij het aandoen van stijle oevers of kaden noodig mag worden geacht, bestaat uit 4 balken, die met haken in de ijzeren oogen, aan de einden der 4 voorste dwarsliggers verbonden, grijpen en met sassaks, als vloer, worden gedekt. De ankerbalk rust aan de achterzijde van het vlot op de kegel vormige uiteinden der drijvers; hij is 6.40 Meter lang en 12 op 25 cM. zwaar. Deze balk is met schroefbouten van 1 Engelsche duim dikte be vestigd op den, zooals boven gezegd, daarvoor ingerichten beugel van deze schroefbouten zijn de beide uiterste en de middelste voor zien van een kruisklamp (knevel). De uiteinden van den ankerbalk zijn, over eene lengte van 55 cM. beslagen met plaatijzer van T'¥ Engelsche duim, nog versterkt door twee beugels van 2 op Engelsche duim. Tusschen deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 562