556 lijk ia elkander gezet, zoodanig dat de ankerbalk gekeerd is naar de zijdewaar het overboord zetten geschieden zal. De ra's van de ge melde masten worden behoorlijk ondervangen, en daarna wordt het vlot met aan die ra's bevestigde takels opgehesehen en overboord gezet. Deze laatste manoeuvre loopt in 10 minuten af. Is de toepassing dezer hijsckmiddelen niet mogelijk of minder ge- wenschtdan kan men het vlot (drijvers en balken) den ankerbalk vooruit over boord wippen. De drijvers worden daarvoor op 2minstens 3 Meters en gelijk buiten boord uitstekende juffers, wier bovenzijde 10a 15 cM. vlak is afgenomen en met vet besmeerdgeplaatst en met de balken van het vlotgeraamte verbonden. Aan die balken worden 2 aan de onderzijde der drijvers geplaatste uitgeschulpte planken of zware bamboezen stevig vastgesjord om het geheel tijdelijk te versterken en als geleiding langs de juffers te dienen. De binnen boord zijnde einden der juffers worden daarna middels takels gelijkmatig opgeheven, en zoodra eene helling van 30° ongeveer is verkregen, de touwen, waarmede de einddrijvers aan de juffers zijn bevestigdop kommaudogekaptwaardoor het vlot met voldoende snelheid zal afloopen om vrij van het schip en zonder te kantelen in zee te komen. Yoor de betere dracht op de verschansing rusten de 2 juffers op eene goed vast gesjorde plaat, waaraan zij op hare beurt soliede zijn gebonden, zonder evenwel de noodige opdraaiing bij het opwippen tot eene helling van 60° te belemmerenremtouwenaan het binnen- einde der juffers bevestigd, beletten dezen een verder volgen der wippen de beweging. Op kleine stoomschepen zal de beschikbare ruimte op het dek in den regel niet voldoende zijn om het vlot aan boord in elkander te zetten, terwijl ook de hijschmiddelen onvoldoende voor het over boord zetten van zulk een zwaren last zullen zijn. Zoo mogelijk worden dan twee of drie der binnenste drijvers aan boord gekoppeldmiddels twee of drie der binnenste dek- balken. Dit raamwerk wordt het eerst over boord gezet, daarop eenige dekplanken bevestigden vervolgens de overige drijvers te water gelaten, onder het vlot geschoven, en dit verder voltooid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 564