557 Kan ook dit koppelen aan boord van een paar drijvers niet ge schieden dan worden de drijvers elk afzonderlijk te water gelaten, en geschiedt het in elkander zetten geheel buiten boord. De drijvers worden met sloepen bij elkander gebracht en voorzien of van strop pen, waaraan een ballastgewicht van circa 50 KG. is bevestigd, om de drijvers met de beugels bovenwaarts gekeerd te doen drijven óf van tusschen de beugels vast gesjorde 2 a 3 Meter lange bamboezen of spaken, om ze van uit de sloepen gemakkelijk in den gewenschten stand te houden. Daarna worden door de ringen der kegelbeugels bamboezen geschoven om het vijftal drijvers te kunnen regeerenachter volgens de anker- en dekbalkendoch nu van de einden te beginnen, te bevestigen en verder vloer en hekwerk te plaatsen. Zijn geene ballaststroppen voorhanden en worden geene bamboe zen of spaken toegepast, dan zal het veel moeite en tijdverlies kosten om in ruw water de drijvers in den gewenschten stand te houden; in Atjeli moest men zich eens op de laatstbedoelde manier behelpen en waren acht uren van ingespannen arbeid noodig om het geheele vlot, bij onstuimig weder, in elkander te zetten. In geen geval mag dit werk onmiddelijk langs boord geschieden, dewijl het stooten tegen het schipvooral voor het nog in wording zijnde vlot, gevaarlijk is. Men brenge dus öf eene spier uit öf viere kabels van den achterste ven, ten einde daaraan het vlot en de sloepen te bevestigen. De stoombarkas is het aangewezen middel voor de vlugge en juiste sleping van het vlot naar de kustmet boomen kan verder het strand voldoende worden genaderd om mensch en dier te veroorloven, het zonder bezwaar wadende te bereiken. Op zachte stranden kan het vlot zonder bezwaar op strand worden gezet't zij door de branding't zij door het vlug inhalen van een GEBRUIK VAN HET VLOT. De later aangemaakte drijvers hebben eene zwaardere bodemplaat gekregen, waardoor de bodem beter tegen beschadiging gevrijwaard en de cilinder tegen omdraaien beveiligd is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 565