49 Zoo zijn wij van zelf gekomen tot de noodzakelijkheid van per manente transportschepen. De betoogtrant, daarbij door Monitor gevolgd, is zóó juist, dat wij het overbodig rekenen, deze kwestie nogmaals in haar geheelen omvang te beschouwen. Wij zullen ons dus alleen tot bijzonderheden bepalen, met betrekking tot transport dienst in oorlogstijd in de Indische wateren. Monitor stelt den aanbouw van vijf stoomschepen voor, waarvan hij het doel nader omschrijft. Gerekend op de omstandigheid van de nabij zijnde vermindering van de Cavalerie, mag men aannemen, dat op het vierde vaartuig de daarvoor beschikbare ruimte door eene komp. vestingartillerie en eene komp. mineurs en sapeurs zal kunnen worden ingenomen. De open stallingen tot berging van slachtvee te gebruiken, acht ik niet wenschelijk, wegens de onreinheid aan het vervoer van slachtvee verbonden, terwijl de goede verzorging van paarden de uiterste reinheid vordert. Daar ook de berekening van twee batterijen zeker ruim voldoende is en op geene Cavalerie meer behoeft gerekend te worden, is het vervoer op 130 paarden ge bracht. De oorspronkelijke plaats van mineurs en vestingartillerie door Infanterie aanvullende, waardoor de taktische eenheid bevorderd wordt, komen wij dan tot het begrip, dat onmiddelijk beschikt kan worden over het noodige transportmaterieel voor 2 bataillons Infanterie (acht komp.) met 2 batterijen bergartillerie, 1 komp. vestingartillerie, 1 komp. mineurs en 1000 dwangarbeiders. Expeditiën, die bij eerste uitrusting deze formatie overtreffen, rekenen wij tot de buitengewone. Het ziekentransportschip wenschen ook wij niet tot troepenvervoer gebezigd te zien, maar kan bij den overvoer door den staf der ex. peditie benut worden. Bij de berekening der kosten volgen wij echter een anderen weg dan Monitor. Even als deze de kosten van aanbouw, uitrusting en uitzending' op totaal f 2600000 stellende, en aannemende, dat, wat zeker zeer gunstig is gerekend, in 1885 Ned.-Indië in het bezit komt van deze voorgestelde transportvloot, komen wij tot de volgende uitkomsten. Gemis van eigen transportmiddelen kost te het gouvernement in 1873, 74 en 75 aan huur en inrichting 4 Nog- zoo zeker niet. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 57