574 „Nous avons supporté des feux trés actifs des batteries prussiennes, entre 3000 et 4000 metres, et ils ne nous ont jamais fait grand mal. II en sera probablement toujours ainsi, car a ces longues portées on ne tire qu'au jugé, et les erreurs devaluation ou de pointage sont relativement considerables." Men kan derhalve de treffers der Artillerie boven de 3000 M. ala toevalstreffers aanmerken. 2°. Het granaatkartetsschot heeft belangrijk in waarde gewonnen sedert het gelukt isdeugdelijker tijdbuizen te vervaardigen. Som migen noemen de granaatkartets dan ook het projectiel der toekomst. Tegen de dunnere formatiën der Infanterie, tegen troepen achter lichte terreindekkingen heeft de granaatkartets meer uitwerking dan de granaat, doch op kleiner afstand. 3°. Het infanterievuur heeft sedert 1870 groote verbeteringen on dergaan. Het nieuwe Fransche geweer heeft eene vizierinrichting tot 1800 M; het Duitsche rijksgeweer tot 1600 M; het gewijzigd Oostenrijksclie tot 1600 M; terwijl van het Nederlandsche geweer onlangs de vizierhoogte tot 1800 M. gebracht is. Intusschen zijn de meeniugen over het vuren op zulke groote af standen nog zeer verdeeld zelfs kan bij de nieuwste schrijvers een streven opgemerkt worden om het vuurgevecht tot de middelba re afstanden te beperken. LewalOrtusVon Boguslawshi.) Het zoude ons te ver afleiden, indien wij over deze quaestie hier verder uitweiddenhet onderwerp is gewichtig genoeg om eene afzonder lijke studie te verdienen. Wij bepalen ons tot enkele reglemen taire voorschriften aan te halen. Het Duitsche schietreglement zegt: „Op afstanden van de monding des geweers tot 700 M. kunnen alle doelen met goed gevolg beschoten worden. Boven dien afstand kan men slechts die doelen beschieten, welke door hunne breedte en diepte eene gunstige trefvlakte bieden. Zulke doelen zijn batterijen De granaatkartets van het Duitsche veldgeschut is getempeerd tot 2500 M, die van het Nederlandsche kanon van 8cM Atot 2000 M. Zie voor de waarde van het granaatkartetsschot eene studie van Van Pesch. Mil. Spectator, 1878. Ortus. Le tir réel du fusil 1874. Journ. des Sc. M., 1878. Grossmann. TJeber den "Werth des Inf.-Feuers auf groszen Distanzen. Van Tuerenhout. Infanterievuur op groote afstanden. Mil. Speet,, 1878.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 582