575 groote gesloten troepenafdeelingendie zoo noodig tot op 1200 M. met goed succes kunnen worden beschoten. De aanvoerder moet vooraf wel overwegen of zijn munitieverbruik zal opwegen tegen de te verkrijgen resultaten en of met het oog op het verder te ver wachten gevecht zulk een munitieverbruik verantwoord is. Een nut teloos vuur verzwakt bovendien het moreel element van den eigen troep en verhoogt dat van den vijand." In de Jahresberiehte" van Von Löbell over 1878 wordt omtrent dit onderwerp opgemerkt„Het proefschieten op groote afstanden heett doen zien, dat zelfs in gewone omstandigheden de verkregen resultaten niet opwogen tegen het munitieverbruiken dat zij buiten alle verhouding verminderdenals terrein en afstand onbekend wa ren. Bijna algemeen kwam men tot het besluit, dat de afstand van 1200 M., door het reglement aangegeven, de uiterste grens voor het gebruik van het geweer vormt; terwijl men met het oog op het gezichtsvermogen en de geschiktheid tot mikken beter deed, den afstand van 1000 M. als grens aan te nemen." In eene tactische instructie voor het gebruik van het infanterie vuur op groote afstanden (7 Aug. 1879) beveelt de Nederlanclsche Mi nister van Oorlog het gebruik van salvovuur tot op den maximum afstand van het vizier aanmet het doel om eene zekere terreinstrook op groote afstanden onveilig te maken door daarop eene zoodanige massa projectielen te verspreidendat de vijand, waar hij zich ook bevinde, aan verliezen blootsta. Het vuren geschiedt met geene kleinere afdeeling dan eene sectiewaarvan elke groep eene opzet- hoogte neemt, die onderling 100 pas verschillen. Zoodra het vizier gewijzigd zal zijn, zullen reglementaire bepalingen voor een oordeel kundig gebruik van het vuur op de grootere afstanden worden vast gesteld. Intusschen merken wij hierbij op, dat het richten boven de 1300 M. reeds bezwaren van technischen aard zal opleveren. Over de uitwerking van het infanterievuur op de grootere afstanden geeft ons het volgende staatje uit het Duitsclie schietreglement een interessant overzicht. In de Beton. De geweren klein kaliber en het vuren op groote afstanden. Mil, Spectator 1879, n°. 12.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 583