577 eene reserve van 12 M. front. De wijze van vuren werd door den compagniescommandant geregeld en bestond in salvo's en tirailleur- vuur. Het aantal schoten bedroeg 17261, het aantal treffers 2678, dus 15,5 treffers. Hiervan kwamen 4,9 op de tirailleurs, 1)5 °/0 °P de soutiens en 8,8 °/0 op de reserve. De werkelijke afstand was 750 M., de geschatte eerst 770 M. en later 750 M. De Majoor der Fransche Marine-infanterie Ortus komt in eene studie over de .trefkans van het nieuwe Fransche geweer door be rekening tot een aantal percent-treffers, dat slechts geringe verschil len oplevert met die van het Duitsche reglement. Hij beveelt op de afstanden boven 800 M. voor grootere afdeelingen dan eene halve sectie het gebruik van den fiankmarsch met verdubbelde rotten aan. - De trefkans, op bladz. 68 van ons „Voorschrift betreffende de wapens en schietoefeningen" aangegeven, zou op 700 M. nog 70 °/o bedragen op een vijfmansschijf. Die uitkomst is echter onder zulke gunstige omstandigheden verkregen, als zich in de werkelijk heid en zelfs bij de schietoefeningen van den troep niet voordoen. Reduceert men haar tot de helft, dan komt ze de hierboven ge noemde opgaven nabij. "Wij kunnen dus als vrij nauwkeurig aannemen, dat de tegen woordige geweren van klein kaliber op de middelbare afstanden na genoeg dezelfde uitwerking hebben. 4°. Voor de zone van het snelvuur stelden wij 300 M., hoewel de baan tot meer dan 400 M. bestreken is. Doch wij merkten reeds vroeger op, dat bij de nieuwste schrijvers een streven bestaat, om de aanvallende linie zóó dicht mogelijk bij de vyandelijke stel ling te brengen, alvorens het snelvuur toe te laten. De stormaan val moet daarna in één aanloop kunnen geschieden, en daarvoor is zelfs 300 M. nog te veel. 5°. De normale grenzen der zonen zijn door ons met opzet in ronde getallen, bij voorkeur duizendtallen aangegeven. Sommige schrijvers bepaalden die grenzen nauwkeuriger, wat naar onze mee ning weinig waarde heeft, daar het terrein toch telkens dwingen of veroorloven zal, dat men van die vastgestelde grenzen afwijkt. Het is voldoende, als een bevelhebber weet, welke vuur uit werking, 3ï

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 585