50 van vaartuigen f 5756963,69 of globaal gerekend f 5500000. Deze uitgave, gerekend op eene rente van 5$, vertegenwoordigt in 1885 reeds f 8958792 of f 9000000. Het kolenverbruik dient buiten rekening gelaten te worden, daar alsdan ook andere zaken in rekening dienen te worden gebracht. Alsdan krijgen wij tot uitkomst, dat voor de somwaarvoor het gouvernement zich gedurende de jaren 1873, 74 en 75, uitsluitend ten behoeve der tweede Aljehsche expeditie en later, de noodige transport middelen in bruikleen bekwam, zij zich in 1885 eene transport- vloot zou kunnen aanschaffen in eigendom, en deze berekend voor 20 jaren dienst. Dat uit economisch belang het gouvernement dus door het bezit van eigen transportmiddelen gebaat zal zijn, is duide lijk. Of echter deze en andere bewijzen voldoende zijn om hen te overtuigendie steeds eene économie de bout de chandelle betrachten, omdat zij van geene werkelijke economische beginselen doordrongen zijn, en bij den dag leven, valt te betwijfelen; en met dien twijfel rijst de vrees, dat vervulling van dezen in het dringend belang van den staat geuiten wensch, tot het bekomen van eigen transportmidde len te water, nog lang tot de vrome wenschen zal behooren. Zoolang dan ook op de verwezenlijking van dien wensch niet de minste uitzicht bestaat, achten wij het onnoodig, den tijd vooruitte loopen door het aangeven van tij pen of modellen. Alleen wat de ziekentransportschepen betreft, achten wij dit voor het oogenblik wenschelijk. Dit deel van het transportwezen, dat voorzeker het eerst en dringende voorziening behoeft, is van te overwegend belang om het niet reeds dadelijk ter sprake te brengen. Monitor wijdde aan dit onderwerp onderscheidene bladzijdende resultaten van het ver voer per Sindoro geven belangrijke gegevens. Ik acht ziekentransport schepen geheel afgescheiden van hospitaalschepen, en ook door deze afscheiding de wenschelijkheid bepaald van het gebruik van stoom- en zeilschepen of liever van stoom-en niet-stoomschepen. Waar de keuze gesteld wordt tusschen houten en ijzeren vaartuigen, kan ik mij met geen van beide vereenigen, maar kie3 beslist vaartuigen van compositen bouw. Dr. Snethlage geeft aan ijzeren schepen de voorkeur boven houten, omdat ze veel zindelijker te houden zijn. Dit zelfde voordeel is

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 58