590 De algemeene reserve volgt achter de vleugels op niet te grooten afstand. Alles moet er naar streven, den vijand te bereiken, daar eerst dan liet gevaar ophoudt. Wijkt men daarentegen onder het snelvuur des vijands terugdan geeft- men zich aan vernietiging prijsliever dus tot den laatsten man toe ingezetGelukt de stormaanvaldan zet men dien door tot men de tegenoverliggende grens der stelling bereikt heeftdoch daar maakt de gevechtslinie halt en vervolgt den aftrek kenden vijand slechts met haar vuur; officieren en kader beijveren zich om tevens het tactisch verband weêr te herstellen. "Eene verdere vervolging is de taak der algemeene reserve, waarbij de Cavalerie uitstekende diensten kan bewijzen. Heeft de verdediger meer achter waarts eene zoogenaamde opnemingsstelling bezetdan mag deze nooit door de opgeloste gevechtslinie des aanvallers worden geattaqueerd, maar moeten daartoe frissche troepen worden gebezigdterwijl bij de in gevecht geweest zijnde troepen de orde weêr hersteld wordt. Is de stormaanval op 's vijands stelling ondanks alle pogingen mislukt dan moeten versche troepen afgewacht en nieuwe aanvalscombinatiën getroffen worden. De aanvaller is dan tijdelijk tot het defensief gedwon gen en zal bij eene energieke tegenpartij een retour-offensif, dikwerf met een Aankaan val gepaard, hebben af te slaan. In front is zelfs een geschokte aanvaller nog sterk genoeg, maar zijne flanken moeten door versche troepen van de algemeene reserve beschermd worden. Men geve dus zijne reserve nooit ontijdig uit de hand. Zoo hebben wij dan de brigade tot haar doel gebracht. Men meene echter niet, dat het gevecht zoo geleidelijk wordt afgespeeld als hier beschreven werd. Dikwerf ontstaan urenlange pauzen, waarin aan beide zijden geen duimbreed grond gewonnen wordt. Yooral gedu rende de inleiding en het voorbereidend artilleriegevecht komen deze pauzen voor. De Generaal Lewal waarschuwt tegen het nutteloos blootstellen der Infanterie gedurende die tijdperken. Mem stelle het grootste deel zijner troepen bedekt op en gunne het rust, terwijl het overige nauwlettend tegen elke verrassing wraakt. Het zoogenaamd sleepend gevecht keurt hij streng af, omdat het de troepen en de munitie noodeloos uitput. De ontwikkeling eener brigade uit de gevechtscolonne is uit het

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 598