Sl echter in gelijke mate aan composite schepen verbonden. Het voordeel der houten schepen is, dat zij koeler zijn over dag., of liever minder gevoelig voor temperatuursverandering. Dit voordeel wordt ook bij compositen bouw verkregen. Maar een belangrijk nadeel van ijzeren sche pen is de, voor behoorlijke zeewaardigheid, vereischte verdeeling in waterdichte afdeelingenen dit nadeel mist men bij den compo siten bouw. 'Dr. Snethlage geeft beslist de voorkeur aan zeilschepen, door stoomschepen gesleept, zoo als Monitor. Yoor ziekentransportschepen geef ik de voorkeur aan stoomschepen, zooals Kapitein Marcella. Yooreerst is het voor een ziekentransportschip van groot belangzoo onafhankelijk mogelijk te zijn. Door het gebruik van eene sleepboot wordt men echter afhankelijk. Zulk een vaartuig zou toch steeds ter beschikking van het transportschip moeten blijven en voor geene andere doeleinden benut mogen worden. De stoomkracht komt echter aan boord van een vaartuig voor vele doeleinden ten nuttewaarvan de benutting niet zoo opvallend, maar het gemis zeer opvallend zou zijn. Onder meer noemen wij slechts het anker lichten en lenspompen. Ook zou daarvan partij getrokken worden voor zoetwater-distillatie en ijsfabrikatie, tot welker bereiding Dr. Snethlage de machineriën op het bovenachterdek plaatst, zonder echter t'e vermelden door welke kracht ze gedreven worden. Ook tot vulling van de diverse waterreservoirs, zoowel van drink- als waschwater en tot reiniging van het vaartuig kan daarvan worden partij getrokkenterwijl bo vendien de kombuizen er zeer door vereenvoudigd en vergemakkelijkt kunnen worden. Deze voordeelen, welke op een niet-stoomschip geheel gemist worden, zouden echter buiten bespreking blijven, indien bewezen werddat een stoomschip onbruikbaar voor het beoogde doel iszoolang dit echter het geval niet isachten wij het voordeel, uit deze omstandigheden voortvloeiende, zeer gewichtig. Of het vullen der spanten met cement, gemengd met ijzerafval,. wel ter vervanging van de geheele ballast voldoende zou zijnmeenen wij te moeten betwijfelen. Daar echter het aanwenden van cement alleen reeds een zuiver, goed droog te houden vlak oplevert, zal gebruik van ijzerballast geen bezwaar hebben. Dr. Snethlage verklaart zich voor eene bedekking met kadjang-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 59