§96 Wordt in liet BelgischeOostenrijlcsche en Zwitsersche reglement het gebruik van signalen streng beperkt, daarentegen het seinfluitje aanbevolen. Von Boguslawski acht dit laatste het eenige middel om in het hevige vuur de tirailleurlinie te leiden. Van Tiierenhout raadt aan om bij alle vuuroefeningen het vuren door middel van het fluitje dikwerf te doen afbreken, ten einde den man als 't ware instinctmatig te gewennen om op te houden als hij dit bekende sein hoort. In 61 van onze Tirailleurscliool wordt het uitmuntend voor schrift aangetroffen, dat alleen in onvermijdelijke gevallen van sig nalen mag worden gebruik gemaakt, en dat de officieren door mid del van een seinfluitje de aandacht der manschappen tot zich moeten trekken om daarna door wenken de uit te voeren beweging aan te^ geven. Des te meer valt het te betreuren, dat het verdere gedeelte dier reeds dadelijk met dit goede voorschrift in strijd is, wat bij eene opvolging van 31 nog verergerd wordt; want indien bijv. 3 bataljons naast elkander tot het gevecht ontwikkeld waren, dan zouden volgens het reglement minstens 15 personen in de gevechts linie tot het doen blazen van signalen gerechtigd zijn! Men stelle zich de verwarring, die daaruit ontstaan zou, eens voor. Het ware dus te wenschen, dat alleen de negen eerste regels van 61 bleven gehandhaafd; dat het recht tot het doen blazen van signalen in het gerecht uitsluitend aan den hoog sten bevelhebber van den strijden den troep werd toegekenddat de bataljonscommandanten hunne compagnieën door tusschenkomst van ordonnancen moesten leiden en dat de subalterne officieren in de gevechtslinie hunne afdee- lingen slechts door seinen op het fluitje en daarop volgende teekens moesten dirigeeren, waar de stem ontoereikend bleek. Bovendien zijn de uitvoeringssignalen óf onvoldoende óf onnoodig tot het leiden van tirailleurliniën. Zoo bijv. geeft het signaal verspreiden op geheel onvoldoende wijze de uitvoering er van te kennen. Bij de oefeningen op signalen hoorden wij reeds meermalen door den instructeur eerst commandeeren„Op de rechtergroep oppas, op de plaats!", en volgde daarna het signaal Verspreiden.Tot zulke dwaasheden geeft dit gebruik per se van signalen reeds aanleiding. Het aannemen van de verspreide gevechtsorde kan niet meer door het signaal „Verspreiden" worden aangegeven, en 't is ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 604