52 matten. Hoewel ik mij met eene dergelijke dekking kan vereenigen, kan ik dit echter minder met de redenen, die hij hiervoor aangeeft. Daartoe moet ik beginnenmet het feit te weerleggen, door hem aange haald als zoude bij geen der schepen van de Indische militaire marine kadjangdaken gebruikt worden. Alleen de vermelding, dat ik gedurende ande'rhalf jaar op een zoodanig vaartuig, met name Z. M. stoomschip Onrustdiende, zal, meen ik, voldoende zijn.-Het nut zoowel als het ondoelmatige dier bedekking heb ik leeren ken nen.Dat ieder Inlander het nut van kadjangbedekking kentmeen ik met Dr. Snethlage als zeker te mogen aannemen; of echter hiermede het nut dier bedekking voor het beoogde doel nader bewezen wordtbe twijfel ik. Kadjangdekking maakt minder gevoelig voor de tempera tuurswisseling der buitenluchtdaar zij de warmte minder goed doorlaat. Een gevolg hiervan isdat over dag de bedekte plaats minder invloed van de warmte zal ondervinden's nachts daarentegen ook minder invloed van de koelte zal hebben. Of het voordeel van het eerste opgewogen wordt door de nadeelige werking van het tweede gedeelte, achten wij door het betoog van Dr. Snethlage niet bewezen. Zijn tabel I geeft toch alleen een overzicht van de temperatuur aan, opgenomen op het bovendek des middags tusschen 1 en 4 uur. Iioe deze temperatuursverhouding op gelijke uren des nachts zoude zijn, ware zeer wenschelijk geweest te vernemen. Tegen regen is zeker deze bedekking verre verkieslijk boven tenten. Echter hebben deze laatsten het voordeel, dat zij geene vaste bedekking vormen, zooals kadjang, en des avonds en 's nachts kunnen verwijderd wor den bij goed weder, en zoo de vermindering van temperatuur sterk bcvoordeelen. Bij de inrichting van het bovendek als ziekendek zou dit echter niet in toepassing zijn te brengen. "Wat echter een nautisch bezwaar tegen kadjangbedekking is, is dat men bij eenigen wind het juiste koersen van het schip bemoeilijkt, en bij zwaar weer het geheel onhandelbaar maakt. Dit ongerief, door het meerdere tegenstandsvermogenen door de omstandigheiddat het eene permanente bedekking is, veroorzaakt, is niet onbelangrijk. De reden waarom zeestoomers dan ook van dit minder kostbaar dekkingsmiddel [ook dit dient vermeld te worden] geen gebruik makenwordt hoofdzakelijk door deze laatste omstandigheid verklaard.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 60