53 Om deze verschillende oorzaken houd ik mij onder anderen nog niet met zekerheid overtuigd welk dekkingsmiddel huiten allen twijfel als het beste moet beschouwd worden. Ik vermeen echter voor liospi- taüschepen kadjangvoor zieJcentransportsdhepen tenten te moeten aanbevelen. Te meer ga ik hiertoe overdewijl ik ook eene andere inrichting van bovendek wenscheljk acht dan het door Dr. Sneth- lage voor Indische ziekentransportschepen voorgestelde. Ik wensch het bovendek geheel ingericht te zien ten behoeve der equipage. Vooreerst zal het behoorlijk verplegen der lijders aan het bovendek steeds door verschillende scheepsverrichtingen bemoeilijkt worden. Op dat dek bevinden zich toch de inrichtingen tot hjschen en strij ken der sloepen, de spillen, lieren, stuurtoestellenenz., en het onbelemmerd gebruik van al deze inrichtingen vereischt het vrje gebruik van het bovendek. Alleen het logies voor het scheepsper- soneel wensch ik daar aangebracht te zien. Ook tegen het plaatsen van de noodige waterreservoirs bestaat geen bezwaar, terwijl distil leer- en jsmachine natuurljk bij de machinekamer worden getrokken. Daar het bovendek voorts de aangewezen plaats is voor de stelling der kombuizenworden ook deze daar aangebracht, benevens de noo dige badkamers en latrines voor het personeel.Ook de eetzaal, tevens uitspanningzaal voor reconvalescentenkan er geplaatst worden. Kuildek en tusschendek belmoren geheel tot ziekenzaal te zijn inge richt. ITet vóórgedeelte van het kuildek bevat hutten voor doctoren en lijders der 1° klasse. Deze hutten komen allen in eene tot eetzaal ingerichte ruimte uit. In het bovendek is boven deze eetzaal een koekoek van voldoende afmetingen geplaatstdat daardoor een ziekenkot naar beneden kan worden gebrachten moeten er inrichtingen voorhanden zjn, dit willekeurig in elke hut te brengen. Slaapplaatsen, die desver- kiezend op raden of rollen geplaatst kunneu worden, zouden reeds aan dit doel beantwoorden. Het naast hieraan grenzende deel wordt inge richt tot verpleging van de ernstigste zieken. Gelijke inrichting, als voren omschreven, moet aanwezig zijn. De slaapplaatsen moeten verplaatsbaar zjn met liet oog op de zindeljkheiden de noodige gelegenheid tot baden zijn aangebracht. Behalve het achterste gedeelte van het kuildek, dat als isoleerkamer wordt ingericht, wordt dit dek verder voor do verpleging van minder ernstige

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 61