BOEKBESCHOUWING. Orders voor de Militaire Administratie van het Nederlandsch-Oost Indisch Leger, 18701879. Bijgewerkt door C. H. W. Boersle Luitenant-kwartiermeester. Ba tavia, Ogilvie Co. 1880. De le Luitenant Boers is iemand, aan wiens werkzaamheid en loffelij ke zuclit tot ordening en rangschikking den man van zaken kenmer kende het Indische leger veel verplicht is. 't Is de officier, die, aan werken, orde en regelmaat gewoon, als geroutineerd kwartiermeester, de kameraden van dit leger op het doornig pad der administratieve be slommeringen telkens toeroept: past op Uw tellen; wacht U voor schade! Aan zijne hand dankten wij den eersten goeden „Klapper" op onze „Algemeene orders." Daarna bezorgde hij ons, met den even werkzamen Luitenant-Kolonel der Infanterie Luijmeseene keurige, aan de zorgen van den wakkeren Leidschen uitgever Gualtherus Kolff toevertrouwde verbeterde editie der „Algemeene orders." En thans weder bewijst hij velen zijner medgezellen en verscheidene bureaulisten eene goede dienst, door eene compleete verzameling uit te geven van de nog bestaande „Orders voor de Militaire Administratie," die voor velen onzer, daar de oplage der officieele exemplaren uitgeput is, niet meer machtig waren te worden. Die orders dagteekenen van het jaar 1870. Vóór dat jaar had ieder wapen- of dienstchef, behalve de „"Algemeene orders," nog zijne bijzondere orders of circulaires. Ook bestonden er nog „circulaires" van het (voor malig) „Militair Departement." In dien chaos van bepalingen (waarvan alleen de „Algemeene orders" gedrukt waren) bracht de organiseerende hand van den Generaal Kroesen spoedig, tot gemak van het Leger, orde en regelmaat. „Circulaires," die nog voor het geheele leger geldig waren, moesten tot Alge meene orderscirculaires of aanschrijvingen, die slechts op eenig wapen of

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 628