54 - zieken ingericht, zoomede het voorgedeelte van het tusschendek. Badkamers en latrines moeten hier in voldoend aantal aanwezig zijn, maar bij voorkeur in de kuil zijn aangebracht. Het achter gedeelte van het tusschendek wordt uitsluitend voor magazijnen ge bezigd en voor logies van het hospitaalpersoneel. De inrichtingen tot het naar en van boord gaan der zieken make men zoo gemak kelijk mogelijk. Het invoeren van zieken in ziekenkotten dooi de boorden heen vinden wij niet wel doenlijk bij de voorgestelde inrichting, maar achten dit langs het bovendek op de voorschre ven wijze even doelmatig. Yentilatie worde zoo ruim en doelmatig mogelijk aangebracht. Yentilatie der ruimen, door de ijzeren mas ten houden wij voor dit doel onmogelijkomdat het voor deze vaartuigen benoodigde charter van deze masten wel nimmer ge bruik zal maken. Hierin kan echter gemakkelijk voorzien worden. Yan uit het watemtww, dat Dr. Snethlage meent, dat zeer eigen aardig in het ruim kan aangebracht worden, moet eene door stoom gedreven pomp naar de aan dek geplaatste reservoirs voeren. De plaatsing dezer reservoirs zal tevens heilzaam werken op de afkoeling van dit door distillatie verkregen water, dat in het ruim nimmer eene bijzonder lage temperatuur verkrijgen zal en dus tot veel ijs- verbruik aanleiding zou geven. Den toegang tot de ruimen wenschte ik geheel in afgesloten verbinding met het bovendek te hebben voor dagelijksche communicatieterwijl voorts goedsluitende luiken die communicatie kunnen geven, wanneer geene zieken worden overgevoerd, of in bijzondere omstandigheden. De kolenruimen moeten zoodanig worden aangebracht, dat zij zoo veel mogelijk warmteafsluitend werken op de machinekamer, zonder dat hierbij evenwel de moge lijkheid van broeiing moet worden over het hoofd- gezien. Wat aangaat de formatie van het hospitaalpersoneel, dienaangaande wensch ik buiten beschouwing te blijven, daar zulks geheel van de grootte van het vaartuig, dus van den omvang van het daarmede beoogde ziekenvervoer afhankelijk is. Ook de dienstregeling meen ik hier geheel en al buiten betoog te moeten laten. Ik heb in dit laatste gedeelte alleen getracht, eenige algemeene denkbeelden op het punt der ziekentransportschepen te behandelen. Dat mijne eischen in deze niet geheel overeenkomen met die, door Dr. Snethlage ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 62