- 57 uren eene tamelijk voldoende loods van pinangboomen met atappen dak gereedeenige ledige gabazakken op de brits van gespleten pinang boomen een wollen deken met moeite en ter sluiks van de Militaire administratie machtig gewordenwas al wat ik hun aan ligging en fournitures konde geven; toen wij later (21 Decemberhet vaste kampement Penajoeng betrokken, had ik terstond weder 2 zulke loodsenéén voor Europeanen en één voor Inlanders gebouwd. Yan lieverlede werd er in toegestemd, dat rijst, wijnthee en suiker h discrétion van wege de Administratie verstrekt werdeen lantaarn en een kookketel bemachtigde ik verderook nog later een inodore. De rations vleesch der ingekomen zieken ontving ik van de kom- pagniënwaarvan de soep gekookt werddes morgens kregen ze hun ration brood met thee, te 10 ure soep, te 12 ure gezamenlijk een blik versche vruchten van het Roode Kruisen te 5 ure boeboer, ge maakt met geconserveerde melk van het Hospitaal. Met zeer weinig hulpmiddelen is het mogelijk, zulk eene veldambulance in te richtenwanneer de Administratie daartoe een weinig de behulpzame hand biedt; liad elk bataillon zich op deze wijze weten te behelpen dan zou de hoofdambulance in den beginne niet steeds zoo overvuld zijn geweest. De vivres voor het personeel ontving ik in natura van den kwartiermeester van het korpshet personeel kan ook in de menage der kompagniën worden ingedeeld. Later, toen er niet meer uitgerukt werdwerd het getal koelies van 30 op 6 teruggebracht. Hoewel reeds bij de vorige expeditie de noodzakelijkheid was gebleken om de koelies reeds van den beginne aan bij de ambulances in te deelen, zoo had dit nu weder niet plaats. Ik ontving de mijne eerst den eersten dag na het debarkement, zoodat ik met behulp van soldaten en scheepsvolk mijne tandoes, etc. aan den wal kreeg; zoo ik dadelijk na het debarkement in actie was gekomen, zou de last er van zeer groot zijn geweest. Bij het vertrek der expeditie moeten de veldambulances in haar geheel georganiseerd zijn. De reldmedicijnkisten hebben slechts kleine veranderingen noodig om zeer goed te voldoen.Zij zijn niet soliede genoeg vervaardigd de ijzeren banden vallen er spoedig af, het hout is te licht, en bij het dragen wringen de voegen zoodanig, dat menig fleschje daar door breekt; in plaats van die groote fleschen met amonia liquida, paste

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 65