58 beter zulk eeue met chlorodijne of glijcerine; gips behoort er niet in, doch moet voorradig gehouden worden in de veldapotheek. Voor een verband van eenigen omvang is één blikje niet voldoende, daar dit slechts drie windsels met gips voorziet. Bovendien is het on mogelijk om te midden van den strijd gipswindsels te maken, en reeds vervaardigde mede te nemenneemt te veel ruimte in. Al tijd zal men zich te velde in Indië met een doelmatig transport ver band kunnen behelpen en kan het gipsverband daarvoor niet in aan merking komen. In Indië is dit alleen in de hospitalen aan te wenden. De Icleefpleister deugt volstrekt nietnog geene wijze heb ik weten uit te denken om gemakkelijk het bedekkend velletje papier er af te nemen. Er zijn zoo vele zeer goede kleefpleisters waarom moe ten wij daarmede toch steeds in Indië sukkelen? In 1866 keurde ik in commissie met den officier van Gezondheid der 1 klasse Dr. Greve eene soort van den Heer Jonxis te Groningenuitstekend voldeed die soort; toch werd ze niet aangekocht. Sints dien tijd gebruik ik voor mijn privaat praktijk geen anderen kleefpleister.In plaats van het transportverband van Schneiderdat niet zoo eenvou dig is als gouttières, stel ik voor, bij elke ambulance eenige gout- tières, Engelsche of Frcmschete voegen, die plat kunnen dicht geslagen worden en alzoo volstrekt geene plaats innemen. Verder ontbreekt er ineen weegschaaltje, een mortiertje, bicarbona sodae en wijnsteenzuur; deze twee laatste middelen zijn onmisbaarder dan poe ders van tart. emet. en van calomel. De verbandtasch voldeed mij steeds goed; een paar blikken verbandbakjesdie ik zelf medegeno men hebzijn mij herhaaldelijk zeer goed te pas gekomen. Transport mar Atjeh. Mijne ambulance was ingedeeld bij do 18° kompagnie Artilleriedie bestemd was met het stoomschip Be Luite nant-Generaal Van Swieten te vertrekken.Dat schip had vroeger onder den naam van Ottawa gediend tot overbrenging van troepen naar Abijssinië. Toen werden er mede overgevoerd 12 Europeanen, Zie liet opstel Tan den officier van Gezondheid der le ld. De Mooij over liet rotan verb and, voorkomende in den jaargang 1879 van dit tijdschrift. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 66