- 61 Hygiënische maatregelen werden er niet genomen, of liever van wege den chef der hygiene voorgeschreven. De officieren van Ge zondheid, die ingedeeld waren hij de troepen, raadden voor hun eigen troep het noodige aan, doch gemis aan eenheid in de voorschriften was daarvan een noodzakelijk gevolg. Daar, zooals ik reeds op merkte, de strandbivaks na een of meer dagen verwisseld werden, had deze overigens onverantwoordelijke handelwijze geene ernstige nadeelige gevolgen voor het welzijn van den troep, doch niet alzoo te Pencijoeng. 21 December vertrok de hoofdmacht naar de in middels veroverde kampong Penajoenggelegen aan den rechter oever der Atjeh-rivier; daar wist men, dat het leger geruimen tijd zou moeten kampeeren, alvorens het vaste bivak te betrekken, zooals men toen nog dacht; eenige dagen van den 18 af had men het ter rein reeds in bezit, had de Genie gelegenheid, het kampement in orde te brengen, barakken te bouwen, putton te graven of wel Nor- tonpompen te plaatsen, privaten en slachthuizen te bouwen, wachthuizen te zetten en het hospitaal te bouwen, ten minste loodsen er voor op te slaan. Doch al zeer licht had de Genie hare taak opgevat. Yoor den troep was niets gedaan; slechts enkele loodsen waren op geslagen, doch geene enkele voor het hospitaal; liet drinkwater der aanwezige putten moest nog door mij onderzocht wordengeene enkele .Nortonpomp was gezet. Privaten waren er gebouwd, doch in plaats van boven het waterstonden ze boven den oever, zoodat al spoedig de stank in het kampement verpestend was; slachthuizen waren niet aanwezig, evenmin als wachthuizeneerst in het laatst werd hierin voorzien, doch waren de wachthuizen veel te klein om de geheele wacht te bevatten, zoodat een gedeelte steeds op den grond moest liggenschilderhuizen zijn eerst in de laatste dagen gebouwd, toon het dan toch eindelijk bleek, dat de soldaat niet op den duur bestand was aan de wisselingen van een Indisch klimaat ongestraft weerstand te bieden. Het was een onschatbaar voordeeldat er groote hoeveel heden materialen gevonden werdendaar de troep anders in 't geheel niet onder dak zoude gekomen zijnnu hing het van hunne vinding rijkheid af, op welke wijze dit geschiedde; algemeene voorschriften schijnen niet gegeven te zijn; de bonte variatie in de legering der troepen was hiervan het gevolg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 69