63 noodzakelijk is het, verandering te brengen in den tijd der verstrekking. Het wachten van des middags 4 uur tot den volgenden morgen is voor den soldaat te lang; het middageten moest kunnen verstrekt worden des avonds ten 7 uur, evenzeer als dit wenschelijk zijn zou in het garnizoen. Yolgens het oordeel van sommigen is de voortreffelijkheid van het Australisch vleesch bij deze expeditie niet zoo duidelijk gebleken als dit bij de vorige het geval was. Ik ben niet van dat gevoelen. liet Australisch vleesch blijft natuurlijk een surrogaaten daar, waar men goed, versch rundvleesch zal kunnen bekomen, zal dit natuurlijk verre te verkiezen zijn boven het geconserveerde vleesch. Doch dit laatste blijft, bij gebrek aan het eersteeen onschatbaar voordeel en levert, zoowel gekookt met rijst eene smakelijke en krachtige soep, als met aardappelen en groenten eene lekkere hutspot. Doch bij onzen voorraad waren een groot aantal blikken van minder goede kwa liteit, zonder dat er juist termen te vinden waren tot afkeuring er van. De verstrekte roode wijn en jenever waren van zeer goede kwaliteit; doch jammer was het, dat de verstrekking van een extra-oorlam van jenever aan de Inlandsche soldaten ook daar niet door den opperbe velhebber werd te goed gedaan, wanneer het geneeskundig certificaat de noodzakelijkheid er van constateerde. Hoezeer het zeker te prijzen is, dat men den Inlander zoo lang mogelijk buiten den invloed van dat vocht tracht te houden, en eene vrijgevige verstrekking van een oorlam ook aan hen, ze allicht er den smaak van zoude doen weg- krijgenen op die wijze de kanker, welke aan de gezondheid van den Europeeschen soldaat knaagt, ook aan den Inlander zou medegedeeld worden, evenzeer moet men de uitzonderingen van de noodzakelijkheid der verstrekking niet uit het oog verliezen. Wanneer de soldaat des morgens vroegtijdig gewekt wordt om, na eèn nacht onder den blooten hemel op een vochtigen bodem te hebben geslapen, een ver- moeienden dag te gemoet te gaan, dan zal hem een enkele borrel in dien vroegen morgen evenzeer te stade komen als wanneer hij van een vermoeienden marsch doornat van den regen in het bivak afgemat en uitgeput aankomt. Hoe voorzichtig men dus ook zijn moet met de verstrekking van jenever aan Inlandsche soldaten, zoo mag men uit een gezondheidsoogpuut deze toch niet geheel nalaten; op'tjuiste

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 71