64 oogenblik en in niet te groote hoeveelheid toegediendzal een enkele borrel niet nalaten, zijne opbeurende, vertroostende en zelfs opvrolij kende werking uit te oefenen. Kleeding. Er is zeker weinig in alles, wat tot het leger behoort, dat zulk eene totale reorganisatie behoeft, als de kleeding van den militair, zoowel officier als soldaat, te velde als in het garnizoen. - Hoe menigmaal de noodzakelijkheid hiervan reeds is aangetoond en hoevele voorstellen door de meest bevoegde autoriteiten hierover reeds gedaan zijn, zoo ziet men den troep nog steeds even ondoelmatig uitgerust te velde vertrekken, evenzeer als dat men den militair eene nog steeds even ondoelmatige kleederdracht in het garnizoen ziet hebben. Bj deze expeditie zjn de slobkousende zonuekappen en de wollen hemden iets nieuws geweest. De slobkousen hebben zóózeer voldaan, dat daarover slechts eene stem in het leger is op gegaan de geheele constructie er van met knoopen en met eene gesp aan het boveneinde heeft uitmuntend voldaande voordeelen hiervan behoeven hier dus niet in 't breede te worden uitgemetendaar de voortreffeljkheid er van te algemeen is ondervonden. Niet aldus de zonnekappen. Deze zjn gebleken ondoelmatig te zjn, niet zoozeer tengevolge van den vorm zeiven als wel door de onmogelijkhied om ooit op zulk eene onmogeljk pet als die onzer militairen eene doelmatige kap te plaatsen. Zj zal altjd te zwaar zijn, of te veel broeien in den nek, of de ooren te zeer bedekken, zoodat het gehoor belemmerd wordt; haar voortbestaan is ook to taal onnoodigzoo de pet veranderd wordt in den algemeen door het leger gewenschten helmhoed, juist van hetzelfde maaksel en den vorm als dienwelke in de Engelsche koloniën gedragen wordt. Deze beschermt de oogen even goed als den nek, laat ventilatie toe door den bol, drukt niet door zijne zwaarte en munt door sierljkheid en netheid uit. Wanneer hun daarneven dan de Engelsclie muts gege ven wordtdie op wachtenz. gebruikt wordtdan is de uitrusting, wat het hoofd betreft, voor geene verbetering meer vatbaar. In plaats van de jas werden bj wjze van proef, o. a. aan de 18° kompagnie Artillerie, wollen hemden medegegeven; zj zijn in het gebruik zeer doelmatig geblekendes nachts beschutten ze behoorlijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 72