65 tegen den dauw en de nachtelijke koude, en over dag beletten ze, door hun slecht warmtegeleidend vermogen, de gloeiende zonnestralen hun geheelen invloed op het lichaam uit te oefenen, 't Is waar enkele soldaten met een teêren huid en de scrophuleuzen onder hen met neiging tot huiduitslagenklaagden over voortdurende kriebeling en uitslag, over sterken rooden hond en ondragelijk jeuken, doch zoo de kwaliteit der stof goed isgewent een ieder er zich aan. Ook zoude ik er voor zijn, den soldaat ook eene dergelijke broek te geven, doch van fijner stof; aldus geheel in het flanel gekleed, zal hij aan de zoo wisselende temperatuursinvloeden beter weêrstand kunnen bieden. Het schoeisel was zeer goed en voldeed wel. De ransel kan niet vervangen worden door den spekzak, daar hierin niet genoeg ruimte is om alles te bergen. Noodig is dat ook niet, zoo de soldaat bij het uitrukken slechts niet gedwongen werd, zijn ransel om te hangenvooral niet wanneer de zekerheid bestaatdes avonds in het bivak terug te keeren. Waartoe hem die noodelooze vracht op den rug te binden, alsof hij in den spekzak niet voldoende ruimte had om eene boterham met vleesch en wat tabak te bergen? Het was werkelijk treurigte zien hoe zoo menigmaal bij het uitrukken het eene bataillon met den ransel in zijne bewegingen belemmerd werd terwijl het andere dat voorwerp 't huis mocht laten en daardoor veel vrijer en beter ageeren kon. En zelfs in het geval, dat de troep des nachts moet bivakkeeren, zou het dan niet mogelijk zijn, de ransels door koelies te laten achternadragenzoodat de soldaat in het gevecht, tegenover den bijna in het geheel niet gekleeden en totaal onbelasten Inlander niet al te zeer nadeelig tegenovergesteld is Wat de kleeding van den officier betreft, zoo moet deze ook gewijzigd worden. Eene weinig sluitende attila zal zeker beter voldoen dan de leelijke wapenrok. Ojmarsch. Er zal wel zelden eene expeditie in Indië gevoerd zijn, waarbij men zoo weinig heeft behoeven te marcheeren als bij deze. De langste marschen bedroegen maar eenige uren, en eenmaal te Penajoeng gevestigdbehoefde men slechts even buiten het bivak te gaan, om, den vijand gereed te vinden. En toch zijn er eenige 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 73