66 opmerkingen te maken over de wijzewaarop die marscken geregeld werden. Hierboven wees ik reeds op bet nadeelige van ransels mede te nemen. De soldaat moet zoo onbezwaard mogelijk zich in het gevecht begeven om de kansen tegenover den vijand zooveel mogelijk gelijk te maken. Meestal vingen de marschen op een goed uur aan; is het eenigszins mogelijk, dan moet niet voor zes uur worden opge marcheerd. De soldaat heeft dan den noodigen tijd tot ontbijten daar hij bij vroeger vertrek allicht geen lust heeft eene in haast toebereide en daardoor vaak minder goede soep te nuttigen. Een zeer goede maatregel namen sommige korpskommandanten om, vóór den afmarsch, den soldaat een stuk brood met boter en vleesch te doen medenemen. De soldaat is als een kind; men moet in al zijne behoeften voorzien. Vaak .gebeurde het, dat hij een geheelen dag niets te eten hadalleen uit zorgeloosheid en onverschilligheidvan daar de noodzakelijkheidhem zelfs tot het goede en aangename voor hem te moeten dwingen. Als drank voldeed ook mij het best koude theeen ware deze van betere kwaliteit geweestdan zoude er nog meer navraag naar geweest zijn. Van de op expeditie mede genomen thee waren niet alle hoeveelheden te drinken. Later wer den aangevoerd eenige kisten gewone Java-thee als geschenk van den Heer Holle. Deze thee was zóó geurig en voldeed zóó bij uitstek, dat der Intendance gerust de raad kan gegeven worden, voortaan, zoowel voor het garnizoen- als voor expeditiën, Java-thee aan te koo- pen. Men is dan zeker van niet bedrogen te worden door Chineezen die vaak misbruik maken van de groote nonchalance, waarmede maar al te vaak de keuringen geschieden. Het opmarcheeren der ambulances geschiedde meestal in goede orde; de meeste kolonnekommandanten lieten de ambulances volgen op den troep, waarbij zij ingedeeld wareneene enkele maal, den 12 Februari, werd de onvergeeflijke dwaasheid vertoond, van al de ambulances, ik meen 4, bijeen te zamelen en zoo van haar korps af te nemen. In het gevecht trachtte ik, mijne ambulance steeds eene zooveel mogelijk beschutte plaats te doen innemen, dat in den regel mislukte, daar de vijand vaak aan alle kanten te gelijk vuurde, en onze troepen zóó dicht op don vijand stootten, dat, zoo de ambulance

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 74