67 niet al te ver verwijderd wilde zijn, zij ook binnen het bereik der kogels moest vallen. Transportmiddelen. Zooals boven reeds gezegd werd, voldeden de transportmiddelen te velde over 't algemeen goed. - De oud mo del tandoe voorziet in de meeste gevallen ook zelfs voor gefractu- reerde ledematen, zoo het constentief verband slechts doelmatig aangelegd isintusschen is voor gefractureerde onderste ledematen en voor ernstige hoofd- en borstwonden de voorkeur te geven aan 't brancard-veldbed, dat echter, vreemd genoeg, niet ter beproeving op marsch werd medegegeven, niettegenstaande het toch voorradig was. Het door mij medegenomen verband was zeer eenvoudig bijna in alle gevallen heb ik mij bij uitsluiting van doekverbanden en pluksel bediend; 'tverband van Schrijner en de ploepoe zijn wel goed, doch te veel plaats innemend. Ik raad ten sterkste aan, uit Europa te bestellen gouttières, die plat geslagen zijn en in alle bochten en vormen kunnen gebogen worden. Deze omsluiten het deel volkomen, zijn stevig, nemen weinig ruimte in en zijn zeker zoo duur niet als 't medegenomen transport-verbanddat al spoedig vuil is en slechts eenmaal gebruikt kan worden. Bij het transport moet er vooral op gelet worden, dat de touwen der zakken van de tandoes stevig aangehaald wordendaar de gekwetste anders door zakt enaan 't schommelen gerakendeer licht uitvalt. Hiervan heb ik menig geval bijgewoond. De waterkokers voldoen zeer goed; doch ik had de gewoonte, ze, zoolang de tandoes nog ledig waren, te vereenigen in eene pakkistdie dan door vier koelies gedragen werd. 't Overkwam mij menigmaal, dat, bij 't halthouden, de koelies hunne tandoes lieten zakken, zoodat de bamboezen kokers dan om vielen. De controle over 't medegenomen water werd daardoor tevens lichter. Bij Indische oorlogen komt het mij onnoodig voor, aan ieder soldaat 't EsmarcW sche verband mede te geven. Hoeveel ge wonden er ook te gelijk mogen vallen, zoo is het toch mogelijk, allen bijna onmiddelijk na de verwonding te helpen. Nimmer kan hier, even als in Europasprake zijn van duizenden en duizenden gewonden, die een dag en langer onverbonden op het slagveld ach terblijven. Onze gewondendie slechts bij enkele gevechten bij hon derden te tellen warenwerden steeds terstond geholpen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 75