68 De Mooifs raderbrancard. De medegenomen raderbrancard yan De Mooij voldeed zeer goed in het bivak en tot transporteeren van zieken van den Kraton naar de ambulancedoch tot vervoer van gekwetsten, vooral gedurende lange trajecten, is die geheel onbruikbaar; de tril lende bewegingen zijn zóó sterk, dat menig lijder vreesdezeeziek te worden; ook wordt de schok bij het rijden over ongelijke wegen en vooral bij het stooten tegen steenen volstrekt niet geheel geneutra liseerd. -M. i blijft het alleen waarde behouden voor het transport van zieken in het garnizoendoch zijn dan noodig twee in plaats van één man, daar één man er geen stuur in kan houden, Werkzaamheden in 't bivak. Niemand zal willen ontkennen, dat de soldaat menigmaal verplicht is, werkzaamheden te velde te ver richten, waarvoor in het garnizoen koelies worden gebezigd, en dat die bezigheden niet altijd tot bevordering der gezondheid leiden, is even waar als moeilijk te verhelpen. De soldaat te velde moet evenzeer kunnen kooken als vechten, even goed huizen bouwen als putten graven, privaten maken, enz., enz. En wanneer met oordeel te werk wordt gegaan in het uitkiezen der werkzaamheden, in 't verdeelen van den arbeid, en in den tijd van duur er van, dan zal 't zware werken ook geen bepaald ongunstigen invloed op den algemeenen ge zondheidstoestand uitoefenen. Doch op deze expeditie hebben wij he laas den soldaat zien misbruiken op zulk eene ergerlijke wijze, dat hierop wel eenigszins in het breede mag gewezen worden. Tot aan de vestiging te Penajoeng viel er niet te denken aan geregelde ver deeling van den arbeid; men mocht reeds blijde zijn, zoo de troep niet geheel en al onbeschut tegen den regen lag en de levensmidde len in voldoende hoeveelheid opgevoerd werden. Doch eenmaal te Penajoeng gekomen, had de soldaat moeten gebruikt worden tot het bouwen van doelmatige barakken, etc. en dit niet, zooals nu ge schied is, bijna geheel aan zijne eigene vindingrijkheid en ijver over gelaten moeten worden. liet loopgravenwerk was noodzakelijken hoe slecht ook voor zijne gezondheidkon dit niet vermeden worden ten minste zoo het noodig wasreeds in de onmiddelijke nabijheid van ons kampement met het maken van loopgraven een aanvang te maken. Grondverzet. Niet alzoo het kolossale grondverzetdat in den Kra-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 76