69 ton moest geschieden. Dat werk is maanden lang voorzien geweest even als het nivelleeren van een terreindat sints eeuwen tot verzamel plaats van de onreinheden der Atjehers gediend had en even lang de over blijfselen der afgestorvenen bevattein die kerkhoven en vergaarbak ken van choleradejecties moest de Europeesche soldaat van 's morgens 7 tot 11 en van des middags 3 tot 6 uur arbeidenen onder eeno tro pische zon, met een door de reeds doorgestane vermoeienissen en ont beringen verzwakt lichaam, verspilde de zoo duur gekochte soldaat zijne laatste krachten aan een werk, dat door koelies had behooren uitgevoerd te worden. Ik schroom niethier in ronde woorden te zeggen, dat dit grondverzet .eene zeer voorname oorzaak is geweest van den zoo uiterst ongunstigen gezonheidstoestand, en dat alle slechte invloeden te zamenbehalve de niet verplaatsing van het bivak, niet zooveel zieken en dooden hebben gemaakt als die ééne kolossale fac tor.Yan meer dan ééne bevoegde zijde vernam ik, dat dit werk zeer goed had kunnen uitgevoerd worden door van Nias en ande re plaatsen zeer gemakkelijk aan te werven koelies. Aan het zie kenrapport van mijn bataillon kon ik altijd weten of de daarbij behoo- rende soldaten den vorigen dag in den Kraton gepionnierd hadden of niet. Wachten. Eene tweede voorname dienst was het betrekken van wachten. Dit washoe vermoeiend vaak ook voor de soldaten eene gewilde diensten dikwijls verzochten mij zieken om toch deze dienst te mogen verrichten Terwijl zij hunne kratoncorvée voor vier gulden afkochtentrokken zij gaarne voor elkander gratis op wacht. Men ziet uit dat feit, welk een juist begrip de soldaat heeft van wat zijne eigenlijke dienst is, doch tevreden als hij steeds is, troost hij zich met die voor hem niet passende dienst, met de opmerkingdathoe harder hij werkt des te eerder hij naar huis gaat. Het op wacht staan werd bezwarend, omdat de Genie er zelfs niet aan gedacht heeft, wachthuizen en schilderhuizen te bouwen. De loodsen, welke er nu stonden, waren door de soldaten zei ven gebouwd en voldeden volstrekt niet, wat dekking, ligging en ruimte betreftaan de minst gestelde eischen. Eerst in de laatste dagen van ons verblijf, toen de wachten van de regenbuien véél te lijden hadden, bouwde de Genie, en toen slechts op last, schil-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 77