70 derhuisjes. Men kwam eindelijk tot het besef, dat men van in den regen te staan nat wordt, en dat dit minder goed is voor de gezond heid. Doch dat het blootgesteld zijn aan eene warme Indische zon ook zoo mogelijk dient vermeden te worden daaraan had nooit iemand gedacht. Levenswijze. Spelen. Gedurende de eerste wekentoen er druk gea geerd werd, en gedurende den tijd, dat er met alle krachten in den Kraton gepionnierd werdwas de soldaat blijdena zijn verricht dag werk te mogen uitrusten en krachten voor den volgenden dag te ver zamelen. Doch zelfs in die dagenen hoeveel te meer gedurende de vele wekendat de soldaten elkander op den publieken weg ver drongen, uit gebrek aan bezigheidwerd er aan den hartstocht van het spel op eene wijze bot gevierd, die alle beschrijving teboveugaat. Tot vlak bij de Generaalstenten tusschen de soldatenloodsendoch vooral in de bijna ondoordringbare holen der kettingganger, kon men op alle uren van den dag en nacht clubjes spelers vinden, waarvan meestal eene vrouw de hoofdpersoon was. Kolossale sommen werden daar omgezeten verwondering moet het baren, dat zij nimmer aanleiding- gaven tot moord en doodslag. Het spelen kan en mag niet geheel verboden wordendoch had dit binnen de grenzen gehouden, en in elk geval voorkomen moeten worden, dat de lichamelijke uitputting nog vermeerderd werd met het zich vrijwillig onttrekken aan alle nachtrust. Vrouwen. Dat het kwaad van het spel zulk eene uitbreiding heeft aangenomen, is voornamelijk te wijten aan de tegenwoordigheid van zooveele soldatenvrouwen in het leger. Het nut van die wezens is hersenschimmig. "Wijst men op de zorgvuldige verpleging van den ge wonden soldaat door zijne vrouwdat een niet te ontkennen feit is dan is het onbillijkdit voordeel aan den eenen met uitsluiting van den anderen toe te staanen dan zou men om consequent te zijn iedereen moeten toestaan, zijne vrouw mede te nemen. Ook spreekt men van de zorg der vrouwen en hare vindingrijkheid in het toe bereiden van het eteniets wat alleen waar is ten voordeele van de door haar begunstigden. Men zegt ookdat die 4 per kompagnie toegestane vrouwen aan de geheele kompagnie toebehoordeniets waar tegen zij zeiven in de eerste plaats opkwamen doch vooral hare laki's,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 78