71 die dat wel toestondendoch alleen tegen een naar evenredigheid van hare bekoorlijkheden stilzwijgend aangenomen en in het geheele bi vak algemeen geldenden tax. "Ware men er niet langzamerhand aan gewend geraaktmen zou eiken dag verbaasd gestaan hebben over de steeds toenemende onbeschaamdheid, waarmede de prostitutie te Penajoeng in toepassing gebracht werd.Menigmaal, dat de mannen hunne eigene vrouw bij den tijdelijken huurder er van brachten en vooraf den bedongen prijs ontvingen; en vrouwen, die veel aftrek vonden, waren vaak den ganschen dag bezig, hare klanten te bedienen. - Aan de rivier wonendezag men vaak dezelfde vrouw onophoudelijk zich er heen begeven om zich na de afgeloopen dienst te reinigen en zich tot de ontvangst van nieuwe klanten voor te bereiden. De sommen op die wijze verdiendbeliepen vaak duizenden guldens en werden ge regeld per postwissel naar Java overgemaakt. Syphilis. Natuurlijk dat de syphilis ook verspreid raakte, doch intusschen niet in die mate als men dat had moeten verwachten. Het spreekt echter van zelf, dat die zoo onophoulijk in actie zijnde vrouwen al spoedig door het veelvuldig gebruik fluor albus en go- norrhaen kregen, al waren ze dan ook niet virulent, en dat daardoor een groot aantal orchitides, etc., ontstonden. Zooals ik reeds zeide, waren de vrouwen meestal de eigenaressen der speelholen, waarmede zij ook niet onaardige winsten, op niet altijd even eerlijke wijze wisten te bedingen, en het is niet overdreven geoordeeld, te meenen, dat de uitbetaalde tractementen aan de soldaten, en zelfs een niet onaardig deel van die der officieren, in handen zijn geraakt van die wezens, evenzeer als de aan de dwangarbeiders uitbetaalde sommen veelal terecht kwamen in de zakken der mandoers en der over hen gestelde korporaals. De vrouwen zijn op deze expeditie in geen enkel opzicht van nut gev/eest, doch waren daarentegen de oorzaak van eene groote zedeloosheid en van menig ergerlijk tooneel. -Het is daarom mijne vaste overtuiging, dat het verreweg de voorkeur verdient, volstrekt geene vrouwen op expeditie mede te nemen. „Wat niet weet, wat niet deert", zegt het spreekwoord* en de soldaat zal zich even goed er van kunnen onthouden als de gehuwden hiertoe vaak maanden

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 79