72 lang in staat zijn. Hu was liet beYOOi'deeling van enkelen ten koste yan yelen. Dronkenschap. Ten gevolge yan de volstrekte onmogelijkheid om jenever te bekomen, zag men zoo goed als nimmer een dronken soldaatde soldaten waren ordelijk, gedisciplineerd en gaven slechts zel den aanleiding tot bestraffing. Menig korpskommandant sprak mij over het groote verschil tusschen het gedrag der soldaten te velde en in het garnizoen; de onhandelbaarsten in het garnizoen waren vaak de besten te velde, enkel en alleen omdat de drank daar niet zijn zoo verderfelijken invloed kon uitoefenen. Er zijn zelfs voorbeelden van soldaten, die verzochten te mogen achterblijven, daar zij wel inzagen, in het garnizoen geen weerstand te kunnen bieden aan het misbruik maken van jenever. Dit alles is wel eene vingerwijzing te meer om de jenever zooveel mogelijk te trachten te verdringen door goedkoope bier- en wijnsoortenlimonadenetc. Baden. Yoor de reiniging van het lichaam was eene uitstekende gelegenheid in de eerste bivakken door de onmiddelijke nabijheid der zee en te Penajoeng in de snel vlietende Jtjeh-nviev. De soldaten maakten daar dan ook druk gebruik vanwaarbij hun de van lands- wege verstrekte witte zeep zeer te stade kwam. Toen de cholera in den Kraton heerschtevoor dat deze sterkte in onze handen was werd 't verbod uitgevaardigd, in de rivier te baden en het water er van te drinken. Doch er werd niet de hand aan gehouden, en noch soldaatnoch bannelingstoorde zich aan die order. Het ware wenschelijk geweest, dat er met strengheid op gelet was geworden, dat er alleen bovenstrooms gebaad werd. Ongeloofelijk zal het mo gelijk geacht wordenen toch zag ik bijna dagelijks de soldaten en bannelingen zich in de dichte nabijheid en benedenstrooms van een zeer druk bezocht privaat, dat van de bannelingen, baden, terwijl anderen dan bezig wareneen weinig daarbeneden de kookketels en de draagbalies met drinkwater te vullen! Drinkwater. De meesten onzer droegen zorg voor behoorlijk drinkwater voor hun eigen troepdoch zoovelen zonder eigen officier

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 80