73 van Gezondheid waren overgelaten aan hunne kettingangersdaar de Chef der hygiene evenmin als de bivakkommandant ooit eenig voorschrift daaromtrent uitgevaardigd heeft. Gelukkigdat er nog al veel leksteenen voorhanden waren, zoodat de voorzichtigen ten minste dat water gefiltreerd drinken konden. Verbazend gering is het besef, dat de troepenofficieren in het algemeen hebben omtrent het gevaar van onzuiver drinkwater voor de gezondheid. Een zeer ontwikkeld officier antwoordde mij op mijne bezwaren om de solda ten hun eigen drinkwater te laten zoeken, dat hun dat toch wel kon worden toevertrouwd, bekend als het is, hoe kieskeurig de In landers bij het kiezen van water te werk gaan! De enkele Norton pompen gaven meest allen uitmuntend water. Eene onvergeeflijke fout is het, dat er niet tienmaal zooveel geplaatst zijn, daar men eerst dan met recht het drinken van kaliwater kon verbieden. Het is niet voldoendealleen orders uit te vaardigenmaar de opvolging- er van moet ook mogelijk gemaakt worden. Zoo was men veront waardigd, het geheele bivak door, doch vooral aan de achterzijde er van, verpest te worden door den stank der menschelijke uitwerp selen doch had de Genie niet beter gedaanop daartoe geschikte plaatsen privaten te bouwen dan het kwalijk te nemen aan diarrhoe- lijders, hunne behoeften niet te kunnen ophouden tot dat zij een onmogelijk ver gelegen privaat, en welk een dan nog, bereikt had den. Men moet bovendien rekening houden met de onverschillig heid van den soldaat omtrent zijn lichaamzoodat men hemtrouwens vaak ook de officierendwingen moet tot het inachtnemen van gezond heidsmaatregelen. Statistiek. Het zal moeilijk zijn onder al de Indische oorlogen een tweeden aan te wijzen, waarin betrekkelijk zooveel menschenle- vens te gronde zijn gegaan. Met cijfers kan ik dit niet bewijzen hoewel het aantal dooden natuurlijk bekend isvan geneeskundige statistiek is geene sprake geweest, daar reeds bij den aanvang der expeditie de Chef over de Geneeskundige dienst bij de expeditie het Die cijfers zijn gepubliceerd in den jaargang 1877 van het Indisch Militair Tijdschrift cn ook in Monitor's„De transportschepen voor het Indische leger." De statistiek is door den Greneralen staf bewerkt, Redactie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 81