74 indienen van rapporten als totacd overbodig voorstelde en ze dan ook bepaaldelijk niet verlangde te ontvangen. Dus van het groot aantal kwartierzieken zich een denkbeeld te vormen, is niet moge lijk Het aantal ziekendat in de hoofdambulance werd opgenomen, komt natuurlijk in de opgemaakte statistiek voor, doch men zou zich eene zeer verkeerde voorstelling maken van den ziektetoestand, zoo men- dit cijfer als richtsnoer ter beoordeeling er van bezigde. Het grootst aantal ziekenen daaronder zeer veel ernstigenmoesten wij in onze ellendig voorziene veldambulances behouden; slechts een gering gedeelte er van kon in de hoofdambulance worden opgenomen. Herhaaldelijk kregen wij mondelinge en schriftelijke orderszoo min mogelijk zieken op te zenden, ten einde overvulling te voorkomen. In mijne veldambulance had ik steeds een 30 tal zware zieken in verpleging, behalve een afwisselend groot aantal kwartierzieken, die in het kwartier verpleegd werden. Al deze zieken, evenmin als die van de andere bataillons, komen voor in de statistieke opgaven van den Chef over de Geneeskundige dienst. Was er aldus feitelijk voor het grootste aantal zieken geene gelegenheid tot verpleging en behan deling in een hospitaal, daar men onze veldambulance met zijne pi- nangstammen tot ligging, en zijne zandzakken tot fournituren, niet als zoodanig aanmerken mag, even treurig was het gesteld met de verstrekking van geneesmiddelen. Apotheek. Met, dat men terstond na het debarkement de oprich ting van eene veldapotheek kon vorderen, dat zou een al te krasse eisch aan onze organisatie gesteld zijn; doch kan het te veel gevor derd heeten als wij zeer spoedig na onze vestiging te Penajoeng de veldapotheek hadden zien verrijzen? Wat is daar anders toenoodig dan eene hutzooals wij ons allen bouwdenmet een paar stellingen en eene toonbank? Welnu, den 21 December hadden wij ons reeds gevestigd te Penajoengen eerst den 3 Februari werd de apotheek geopend! Gedurende al dien tijd hadden wij ons met onze kisten moeten behelpen, waarvan de aanvulling vaak met moeite gepaard ging. De meest eenvoudige en hoogst noodige geneesmiddelen zoo als bicarb, sodae, enz., waren niet voorhanden, tenzij de apo theker het recept naar een der ziekenschepen zond en men er daar

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 82