75 aan dachtde gevraagde geneesmiddelen af te zenden. Reeds drie toeken vóór ons vertrek werd de apotheek weer opgeheven, ten einde naar den Kraton te worden overgevoerd, en werden wij daar door weder tot den vorigen hulpbehoevenden toestand teruggebracht. Voorzeker hebben wij ons gedurende deze expeditie wel moeten gewennen aan de hoogst mogelijke eenvoudigheid in het voorschrij ven van geneesmiddelen, doch hoe eenvoudig wij ook waren, zoo overtrof de voorraad onzen eenvoud nog maar al te vaak Gezondheidstoestand. Met een enkel woord stipten wij reeds aan, dat de gezondheidstoestand uiterst slecht geweest istrouwens had zich dit laten voorzien; wij geneesheeren verwonderden ons alleen nog over de indulgentie, waarmede wij behandeld werden, en hadden strengere straffen verwacht voor de onverantwoordelijke wijze, waarop de hygiene totaal genegeerd is geworden. Te midden van eene choleraepidemie, op veel te vol gepakte schepen vertrokken, was het geen wonder, dat al spoedig op de meesten de cholera uitbrak en ge durende het oponthoud op de reede van Atjeh schrikbarend toenam en vreeselijke verwoestingen rondom zich maakte. Doch ook offi cieel werd de verspreiding er van in de hand gewerkt. Ik bevond mij op het stoomschip De Luitenant-Generaal Van Swietenwaar wel amok was geweest en pokken geheerscht hadden, doch van cholera waren wij tot op de reede van Atjeh geheel ver schoond gebleven. Poeloe Nasi. Eenige dagen vóór het debarkement moest de hoeveelheid water aangevuld worden, waartoe het stoomschip naar Poeloe Nasi gezonden werd, alwaar zich op eenige passen afstands van het cliolerahospitaal het waterreservoir bevond, waaruit de sche pen zich van drinkwater voorzagen. Daar heerschte eene onbeschrij- velijke drukte. Honderden vaten werden over het strand naar den reservoir gerold om daar gevuld en dan gesleept naar boord terug gevoerd te worden. Dat strand lag vlak voor de choleraloodsen zag men daar een onophoudelijk komen en gaan der bannelingenmet de met cholera- dejecties gevulde steekpannen, zoo het heette, naar zee loopen, doch

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 83