76 - reeds vaak den inhoud er van ledigen op het strand zelf, waarover dan straks de watervaten gerold werden, en waarop de soldaten, moede als zij wareneen oogenblik verpoozing zochten. Ik ben niet plaatselijk bekend op Poeloe Nasidus kan niet beoordeelen in hoeverre mijn vermoeden waarheid bevatdat het daar vergaderde water door de onmiddelijke nabijheid van het hospitaal verontreinigd isdoch met de stoombarkas heb ik een uur langbij onmogelijk heid door de branding heen te komenvlak voor het strand gelegen en moest daar al dien tijd dat schouwspel van bespotting der eerste begrippen van zindelijkheid aanschouwen. Drie dagen hadden wij op Poeloe Nasi gelegeninmiddels hadden de soldaten met de uiterste inspanning de vaten gevuld aan boord gebracht, toen de eerste tien door cholera aangetast-werdenwaar van er al spoedig vijf overledende cholera heeft de 1 Se kompagnie Artillerie daarna nimmer verlaten en een derde van hare sol daten als offers geöisclit. Heb ik het recht te zeggendat de cholera ons in Atjeh opgedrongen is geworden, en dat het „coeur léger," waarmede in die dagen de voorraad van drinkwater op Poeloe Nasi voorzien is geworden, ten allen tijde eene schande zal blijven voor de lastgevers daartoe, doch vooral voor den Chef van de Geneeskundige dienst, wanneer hij zich tegen die onmenschelijke handelwijze niet verzet heeft Cholera. De cholera was bijzonder kwaadaardig; opvallend was de spoedige dood nog vóór het intreden van den echten paralytischen toestand bij velen. Aaak, dat alleen de karakteristieke ontlastingen en de lievige krampen de diagnose ontwijfelbaar op cholera deed stellenterwijl het gelaat tamelijk wel zijne volheid behieldten minste niet' het kenmerkende van cholera verkreeg. Ter behandeling beviel mij nog het best groote giften chlorodijn met brandy (cognac) met warme thee, chinine, benevens het wrijven en pitjiten der beenen tegen de kuitkrampen. De Europeanen werden in veel grooter aantal en veel heviger graad aangetast dan de Inlanders. De sterfte bij de Cavalerie en de 18c kompagnie Artillerie was groot.Behalve de cholera, heerschten er geene belangrijke ziekten in den beginne; de gezondheidstoestand

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 84