71 moest overigens gunstig genoemd worden. Doch op de tentoon gespreide groote krachtsinspanning moest reactie volgen, en toen de hevigste actie voorbij wastoen de strijd na de inneming van den Kraton als volstreden beschouwd^ werd, bleek het, dat de soldaat door dat voortdurend in beweging zijn kunstmatig op de been ge houden wasna de inneming van den Kraton begint de gezondheids toestand eerst zeer onrustbarend te worden. "Want aan het bestaan der cholera waren wij gewend geraakt.De vatbare individuen waren weggemaaid, en smeulend brandde het vuurtje slechts voort tot tijd en wijle er nieuwe brandstof werd aangevoerddan flikkerde het weer tijdelijk op, doch leefde overigens smeulend voort; tot het laatste toe bleef de cholera ons bij. Men schijnt er toch eene zekere immuniteit tegen te kunnen krijgen, want opvallend was het, dat er zoo weinig gevallen voorkwamen onder een troep, waar de ziekte in een korten tijd een aantal slachtoffers gemaakt had. Kwamen er dan weer versche troepen aan, zooals b. v. het 2e bataillon Infanterie, dan was de sterfte daaronder gedurende een paar dagen hevig, waarna de cholera ook de manschappen van dat korps verder tamelijk wel met rust liet. Het linkerhalf 14e bataillon Infanterie had tamelijke verliezen geleden, doch was gedurende zijn verblijf in den Kraton er van verschoond gebleven. Toen wordt de onzinnige maatregel genomen, dat bataillon vlak naast de choleraloodsen en het kerkhof en zelfs boven graven te legerenen er komen eenige gevallen voor, waarna het verder ongestoord gelaten wordt en verder ongestraft te midden der cholerazieken en lijken mag wonen. Ik geloof niet dat de choleraepidemie in Atjeh de wetenschap een stap verder ge bracht heeftook daar moest men zichwat de verspreiding betreft, met de gewone theoriën over drinkwater, in de lucht zwervende smetstoffen, etc., behelpen. Koortsen. Reeds vóór de inneming van den Kraton vertoonden zich veel koortsenwel goedaardigdoch van lieverlede meer in galkoort sen overgaande. Naarmate de onreinheid in het kampement toenam en de stank der uitwerpselen meer intense werd, werden de gal- evacuatiën per as et per anum overvloediger. Het was alsof die stank', in het bloed opgenomen, een haematogene icterus opwekte,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 85