85 teurs in de theorie voor liet mindere kader en de manschappen ge trokken wordt. Ten einde het onderwijs nut te doen dragen, moet ieder instruc teur niet meer dan 12 a 15 leerlingen onderwijzen. "Wanneer nu de examens voor korporaal en de verdere graden niet om de zes maanden, zooals de bepalingen voorschrijven, maar b. v. om de twee maanden plaats vinden, dan bestaat er prikkel genoeg voor hen, die een graad wenschen te bekleeden, om er zich met den meesten spoed voor te bekwamen. Zij, die door hun examen ko men, behooren dan ook dadelijk bevorderd te worden, al komen zij ook tijdelijk overcompleet, hetgeen, gelooven wij, wel zelden het ge val zal zijn, daar een ieder weet, hoeveel kader ons leger verslinden kan. Yoor de manschappen heeft dit onderwijs volgendcrwijze plaats. Deze worden in klassen verdeeld van niet sterker dan 12 a 15 man, die hunne vaste onderwijzers hebben (de onderofficieren der 4e klasse en zoo noodig die der 3e klasse) waardoor in gewone omstan digheden bij de 2 overschietende luitenants nog 1 komt de instruc teur der 4e klasse van het kader die met hun drieën ouder de leiding van den kapitein wol voldoende zullen wezen, dit onderwijs te surveilleer en. Het schoolonderwijs wordt gegeven aan het kader en hun, die kor poraal wenschen te worden. Met dit onderwijs worden belast 1 ka pitein en 4 luitenants. Het geheel wordt eveneens in 4 klassen ver deeld, waarvan luitenants instructeur zijn. Dit ouderwijs zouden wij omvangrijker willen zien dan 't tot nu toe gewoonlijk geweest is, en zou dus meer moeten bevatten dan 't geen noodig is om zich voor de verschillende graden te bekwamen. Het programma zoude moeten omvatten: vlot en duidelijk Hollandsch lezen (vooral letten op de uitspraak) met het oog op de vele vreemdelingen; verder de verbui gingen en vervoegingen, alsmede het zonder zinstorende fouten opma ken van rapporten van verschillenden aard; het behoorlijk en netjes trekken van staten; het maken van eene menagerekening met een voudige en later ingewikkelde mutatiënvan het rekenen de 4 hoofd regels met geheele getallen en decimalen, de breuken (zoowel gewo ne als samengestelde) alles toegepast op eenvoudige vraagstukken,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 93