DE GRONDSLAGEN DER VERDEDIGING VAN JAVA. Reeds veelvuldig werd dit onderwerp in het Indisch Milita,.. d schrift ter sprake gebracht. Bij zijne oprichting debuteerde dit orgaan met een opstel over: „Ons verdedigingsstelsel", waarin, in algemeenen zin, de denkbeelden van den Generaal Van Swieten werden blootgelegd; de jaargang 1870 telde niet minder dan vijf verhandelingen, van verschillende schrijvers, over deze kwestie. De jaargang 1871 bracht ons een uitvoerig overzicht van de verdediging van Java van 1808—1811; in 1872 en 1873 kwam op nieuw de defensiekwestie ter sprake in de opstellen over: „De noodzakelijk heid der verplaatsing van den bestuurszetel" (1872, blz. 121.) „Het Indische krijgswezen" (id, blz. 373.) „De toestand van het Indisch leger" (1873, blz. 1). En in 1874 leverde een, sedert helaas aan het Indische leger en aan zijne vele vrienden ontvallen officier ons eene doorwrochte verhandeling over: „De verdediging van Java", waarin deze zoowel uit een krijgs- als uit een historisch standpunt werd beschouwd. Met deze verhandeling scheen het onderwerp uit geput, althans na dien tijd bracht de wijze, waarop Java aan een aanval van buiten moet worden betwist, geene pennen meer in be weging. Grootendeels zal dit ook wel toe te schrijven zijn geweest aan den oorlog met Atjehdie, naarmate hij grooter inspanning vorderde, wel de aandacht van Java moest afleiden. Nu die oorlog zijn einde schijnt te naderen, komt het ons nuttig voor, de verdediging van Java op nieuw te bespreken. Vooreerst, omdat het onderwerp van te hoog belang is om steeds buiten re kening gelaten te worden, zooals, naar het ons voorkomt, in de laatste jaren is geschied; niet alleen toch is de defensieve kracht van het eiland in geen enkel opzicht verhoogd (zelfs de versterking van

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 9