124 niot veeleer het bewijs geleverd, dat er van hooger hand, a priori getwij feld wordt aan studiezin, aan werklust, bij het Indische leger, door de warmte? Neen, dat er niet gewerkt werd, lag niet aan het tropisch kli maat, maar aan de impulsie van hooger hand, die er ontbrak. Eene im- pulsie, die den moed had, met alle oudgasterige traditiên te breken. "Wat hebben een Ermelingeen Maarschalkeen Stieltjesin het warme Indië gewerkt! Zeg niet, dat Zij uitzonderingen waren of zijn. Wij hebbende bewijzen in onze handen om integendeel te zeggen tutti quanti. Zoo dra de redactie van dit tijdschrift met die traditiên brak, werd zij door het officierskorps gesteund. In dien steun ligt het geheim harer weelde en tevens een krachtig bewijs voor de niet bovennatuurlijke energie, tot arbeid vereischt, ook in het warme Indië. Niet alleen de wijze van opleiding, die tot dusver voor den Indischen Generalen staf werd gevolgddoet ons denken, dat het met dien staf bij onze Itegeering geen ernst is, ook zijne bekrompen formatie geeft tot die gedachte aanleiding. Iemanddie eenigszins op de hoogte is van de toestanden in hot Indische leger, kan dadelijk nagaan, dat bij de tegen woordige organisatie van den Generalen staf het mot de oprichting daar van beoogde doel niet bereikt kan worden. Deze meening heeft geen beter bewijs kunnen vinden dan door de sedert opgedane ervaring, dat de staf steeds vreemd is gebleven aan de stafdienst in tijd van oorlog en die dienst bij voortduring in handen blijft van a la suite gevoerde Infanterieofficieren. Trouwens, voor de stafdienst in tijd van vrede is de formatie van het personeel van den staf reeds te bekrompen en die for matie is daarbij nog nooit op hare sterkte gebracht. Kan het dus wel anders, dat de staf nog weinig invloed heeft kunnen uitoefenen? Bij de tegenwoordige formatie en sterkte van het hoofdbureau van den Generalen staf, hebben de daarbij geplaatste officieren hunne handen reeds vol met het afdoen dor gewone bureaukwestiën. Groote vraagstukken, het leger betreffen de, blijven onafgedaan of naderen slechts langzaam hunne voltooiing. Anders kan het niet, zoo lang er geen personeel is om do handen aan het werk te slaan. Moge hierin spoedig verandering komen! Eene reorganisatie van den Indischen Generalen staf moet totstandkomen. De Wet voor den Generalen staf is de wet voor de leiding van het legerwellicht de belangrijkste der militaire wet ten. Maar la-acht van geest en ruimte van opvatting zijn noodig voor de samen stelling dier wet. En nu is het de vraag of Nederlanduit een politiek en finan cieel oogpunt, wijsgeerig en onbekrompen handelen kan, en zijn eisch om het voor Indië zoo verderfelijk en kunstmatig gevoed absenteisme te laten be staan kan opgeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 132