MILITAIRE APOTHEKERS IN INDÏÈ. DE POSITIE Eeeds verscheidene malen is er over de positie der militaire apo thekers in Indië geschreven, en toch niet voldoende't was steeds zonder resultaat. "V ooral hier geldt liet „frappez toujours waar het de belangen geldt van zoovelen, die, officier zijnde, toch zoo zeer bij andere officieren van het Nederlandsch-Indische leger tenachterge- steld zijn. Eene verbetering in dien toestand te verkrijgen was het doel van hen, die vóór mij op verbetering aandrongen, en is ook het doel van dit schrijven; doch bijna durf ik niet verwachten, dat dit ver nieuwd aandringen een beter resultaat hebben zal. Toch blijft dit de hoop van velen! Die tenachterstelling van de militaire apothekers in Indië neemt reeds een aanvang bij het begin der studie; ze blijft gedurende do loopbaan in Indiemaar wordt opmerkelijker, en ze eindigt niet. De pharmaceutische studenten genieten hunne 5-jarige opleiding aan de Utrechtsche hoogeschool, in de apotheken van het hospitaal en liet stadsziekenhuis en, voor het leeren bereiden van Galenische praeparaten, in eene burger-apotheek. Zij staan onder toezicht van den buitengewoon-hoogleeraar Wefers Bettinhdie hun de toelatings- en overgangsexamina afneemt; hun eindexamen, dat voor apotheker 3,lc klasse voor Oost- of West-Indië, wordt in het publiek afgeno men door eene commissie, door den Koning benoemd, bestaande uit den heer Jf efevs Bettinh en drie hoogleeraren in do faculteit der wis- en natuurkunde aan de Utreclitsclie hoogeschool. Dat eindexa men is dus een gewijzigd staatsexamen. Zoodanige opleiding bestaat eerst sinds het laastst van 1876. Yóór dien tijd geschiedde die op nagenoeg dezelfde wijze; alleen was de studietijd slechts 4 jaren, terwijl alle examina, ook het eind examen, alléén afgenomen werden door den oud-hoogleeraar G. J. Mulderdie hoewel te Bennehoyn (in Gelderlandwonende, ook met DER

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 289