IR, I _A._ Twee hulpmiddelen voor het onderhouden van het verhand tusschen het hoofdkwartier en de ageerende kolonnes te velde. De lezers van dit tijdschrift zullen zich wellicht cene plaat herinneren, welke voor eenige maanden geleden in de „Illustrated London News" voorkwamwaarop eenige officieren van Lord Chelmsford''s leger wa ren voorgesteld, bezig met het overseinen van berichten naar den te Ekoive ingesloten Kolonel Pearson. Hiertoe werd gebruik gemaakt van den heliograaf van Mance, een instrument, waarmede de zonnestralen in een spiegeltje worden opgevangen en in eene gewilde richting terug ge kaatst. De sterkte van dit teruggekaatste licht is zóó grootdat het bij helder weder tot op 50 palen afstand met het bloote oog duidelijk is waar te nemen. Door nu dezen lichtbundel gedurende korteren of lango ren tijd te onderscheppen, worden de punten en streepen van het te- legraphisch alphabet van Morse weergegeven, en konden uitvoerige be richten met eene snelheid van 10 tot 15 woorden per minuut worden overgeseind. Ilet groote nut van zulk een instrument doet zich duide lijk gevoelen en werd zoowel in den oorlog tegen de Zoeloes als in Af- ganistan ten volle bewezen. De buitengewone uitkomsten, daarmede verkregen, wekten in Engeland zulk eene groote belangstelling op, dat den leden van het Parlement gelegenheid gegeven werd, dit instrument te bezichtigen, en don Prins en der Prinses van Wales aan boord van het jacht „Prince Edward" do toepassing er van voor maritieme doeleinden werd aanschouwelijk gemaakt. Een dergelijk instrument, de heliotroopwerd in Indië, zoowel bij de Geographisclie als de Topographische dienst reeds sedert lang gebruikt. Het wordt bij het „trianguleeren" gebezigd om den waarnemer, die op eenig signaal geposteerd is, door het schitterend licht er van, de plaats aan te wijzen, waar de op duizenden ellen verwijderde punten zich bevinden, die bij de driehoeksmeting moeten dienen, daar anders die punten te midden van het hooge hout, hetwelk de bergen van Java meestal bedekt, hoogst moeilijk, zoo niet onmogelijk, te herkennen zou den zijn. Hiertoe wordt dus slechts vereiseht, dat de lichtbundel steeds op de standplaats van den waarnemer gericht blijft, en de stand van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 406