411 het noodig zou zijn, voor de oefeningen met de weinige revolvers, die bij eene batterij behooren (gewoonlijk 12 a 14 stuks, naar ik meen) af zonderlijke schietbanen aan te leggen, komt mij wat veeleischend voor, daar zich op de schietterreinen der Infanterie gewoonlijk niet zulke ter reinhindernissen voordoen, die een eenigszins bedreven ruiter zouden beletten, in stap voorbij den kogelvanger te rijden, dan dat ze niet ge makkelijk uit den weg te ruimen zouden zijn. Februari 1880. O. Een leesgezelschap van mindere militairen te Willem I, Ambarawa is het plekjewaar de militaire vereenigingen het eerst ont staan. Of ze echter levensvatbaarheid hebben, is niet boven twijfel verheven. In vroegere jaren werd daar op zijn Hollandschde eerstq officierstafel opgericht. Ze ging echter te niet. Later werd or a l'instar van de Haag- scheeene vereeniging tot beoefening der krijgswetenschap tot stand gebracht. Zoo zij gebloeid heeftis dit niet lang geweest. Nu weder is er een leesgezel schap van mindere militairen geboren. Yoedsel voor den geest en uitspan ning, dus luidt het doel dezer vereeniging, moeten daardoor verkregen worden. Dat dool is door alle Indische dagbladen toegejuicht, en de H. II. redacteurs hebben allen hunne sympathie voor de vereeniging doen blijken. Dat de redactie van dit tijdschrift, meer dan eenige andere, overtuigd is van hot feitdat er voor de mindere militairen van het Indische leger nog meer gedaan kan worden op het gebied van nut en vermaak behoeft niet te worden gezegd. Zij heeft dan ook het voorbeeld gevolgd van wat andere redactiën hebben gedaanofschoon in alle militaire kan tines een exemplaar van het tijdschrift te vinden zal zijn. Waar het leesgezelschap te Willem I zijn lokaal heefthoe het geor ganiseerd ismet of zonder medeweten en hulp der militaire autoriteit en eene commissie van toezicht en beheer, bestaande uit een of meer officierenis ons niet bekend. Maar die wetenschap is voor ons veel waardwant wanneer mindere militairen zich tot vereenigingen of gezel schappen gaan constitueerenzonder het bindend en leidend officiers element er in te kennen, is het bestaan van dergelijke clubs zeer tijdelijk, en zal dit leesgezelschap ongetwijfeld denzelfden weg opgaan als zoo vele andere militaire muziek-, tooneel- en literaire gezelschappen, die, do hulp der natuurlijke helpers en leidslieden miskennende, op eigen krachten wilden steunen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 419