412 Wij vertrouwen, dat het leesgezelschap te Willem I, onzen wenk be grijpende, ook zijn eigen belang zal begrijpen, of dit reeds dadelijk bij zijne oprichting gedaan hoeft. Zoo niet, dan zal de gratis-toezending van dagbladen en tijdschriften eindelijk slechts ten voordcele van enkele indivi duen en niet van don minderen militair in 't algemeen kunnen dienen. Wij weten te goed wat er in het leger omgaat en op dit gebied gebeurd is. Het rottanverband van den Off. van Gez. der le kl. De Mooij. Na de beschrijving van dit verband in den jaargang 1879 van dit tijdschrift, vertrok De Mooij naar Nederlandalwaar zijne vindingook op het te Amsterdam gehouden congres van geneeskundigen waardee- ring mocht inoogsten. In No. 12, jaargang 1879, van De Bussi/s „Indische Mercuur" wordt dit verband onder de aandacht van het groote publiek gebracht. In Nederland worden de verbanden reeds bij de spoorwegen, de politie en den brandweer ingevoerd. Dit zal wellicht spoedig ook bij het „Roode Kruis" geschiedenterwijl verscheidene geneesheeren reeds bestellingen hebben gedaan. Dr. De Boer Vervoorn, president der spoor wegartsen, die deze verbanden voor het hoofdstation te Botterdam heeft aangeschaftzegt daarvan het volgende „De slangen van Esmarch zijn hij sterke verbloedingen uitmuntend, maar ook onontbeerlijk is als voorloopig verband het rottanverband van don Officier van gezondheid De Mooijwaardoor zoo veel mogelijk hot denkbeeld verwezenlijkt wordt om onmiddelijk na de verwonding in den kortst mogelijken tijd door een licht en gemakkelijk zittend verband rust aan de hevig gekneusde, gewonde of gebroken ledematen te verschaffen, ten einde den lijder, onverschillig met welk vervoermiddel, ook gemakkelijk te kunnen wegbrengen." Ieder stel, bestaande uit acht verbanden, bonevens eene afbeelding, kost f 25. Dit moge hoog toeschijnen, maar de prijs vermindert belang rijk, wanneer groote hoeveelheden worden besteld. Afzonderlijke ver banden zijn voor prijzen, evenredig aan hot arbeidsloon, eveneens te verkrijgen, terwijl zij een stempel zullen dragen als bewijs, dat zij vooraf door den Heer De Mooij zijn goedgekeurd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 420