DRIE WAPENS IN INDIE. DE GECOMBINEERDE OEFENINGEN I. Kort na de optreding van den tegenwoordigen Commandant van het leger werden de manoeuvres weder ingevoerd, nadat ze, tengevolge van den Atjehsclien oorlog (de afwezigheid van vele troepen van Javagedurende zes jaren geene plaats hadden gevonden. Of daar door nadeel toegebracht is aan het gehalte van troepen en aanvoerders, meenen wij te moeten betwijfelen. Zoo er al van eenig nadeel sprake kan zijndan is dit ruimschoots vergoed door de in AtjehDeli en zoo vele plaatsen elders, sedert 1873, opgedane oorlogsondervinding al is het ook tegen den Inlandschen vijand, maar een vijand, die geteld mag worden. Zoo als de manoeuvres in vroegere jaren plaats vonden, hebben ze, volgens oordeel van velen, weinig nut kunnen opleveren. Waarom, laten we hier achterwege. Met het verledene hebben we afgerekend, en we willeu ons alleen aan de toekomst wijden. Laat ons dus niet treuren, dat er in die zes jaren geene „groote manoeuvres" zijn geweest. We zijn er niets slechter door geworden. Nu het echter in de bedoeling ligt, de gecombineerde troepenoefeningen weder in te voeren, en deze bereids eenige malen hebben plaats gehad, achten wij het belangrijk genoeg, aan te geven hoedanig ze belmoren te geschieden, om wel nut op te leveren. Reeds in de jaren 1837 en 1838 werden bij de circulaires van het Militair Departement van 28 Februari No. 1« en van 21 Maart No. 22 voorschriften gegeven ten aanzien van „militaire promenades" en „instructieve militaire wandelingen". Wat vóór dien tijd op dat DER

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 459