474 en oefeningen konden volgen. Hetzelfde geldt voor de Artillerie-schiet- scliool in Nederland. "Wij hebben een te goed vertrouwen in onze colle ga's dan dat zij niet gaarne een zestal weken van hun verlof zouden willen afstaan om aan die instructie deel te nemen en zich op die wijze ver dienstelijk te maken voor het Indische leger. 29 Januari 1880. 67. Een schietcilinder tot achterlaadgeweer klein kaliher. {Met twee teekeningen.) Het gebruik van i*7o&gr£-patronen bij de voorbereidende oefeningen in het schieten met het achterlaadgeweer klein kaliber kan wanneer die oefeningen goed geleid worden van veel nut zijn. De rekruut, die de voorbereidende oefeningen met Flobert-patronen eenigen tijd heeft mede gemaakt, zal eene vaardigheid in de behandeling en het werkdadig gebruik van zijn geweer verkregen hebben, die hem later bij de oefeningen met scherpe patronen op het schietterrein uitmuntend te stade zal komen. Hij heeft dan iets geleerd, wat bij de oefeningen met het achterlaadgeweer gewoonlijk achterwege moet worden gelaten, namelijk het openen en sluiten van den grendel en het aftrekken. Dit laatste vooral mag slechts spaarzaam beoefend worden, omdat het zeer nadeelig is voor de slagveer de slagpin, de slagpinschroef en den haan, wanneer de slagveer zich plotseling geheel vrij kan ontspannen zonder dat de slagpin tegenstand ontmoet. Hij ziet voorts het resultaat van zijn richten en mikken en zal later, bij de oefening met scherpe patronen, met meer vertrouwen zijn geweer aanleggen en richten, dan zonder eenige voorbereiding in het werkdadig gebruik van zijn wapen. De hierbij gevoegde teekening (op het dubbele der ware grootte) is vervaardigd naar een schietcilinder, dien ik indertijd ontworpen heb en liet maken. Omstandigheden hebben mij verhinderd, een groot aantal proeven met den schietcilinder te nemenen heb ik nu door gebrek aan AVo&erif-patronen de proeven moeten bepalen tot een vijftiental schoten op afstanden van 10, 15 en 20 passen van 63 cM. Het resultaat van die schoten was, zooals op het hierbij gevoegde schijfbeeld is aan- geteekend

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 482