504 schrijven; wel om den lezers van dit tijdschrift te laten zien, wat Indi sche cavalerieofficieren nog omtrent do kennis van hun wapen vau een vreemdeling kunnen leeren. Hem zijn wij daarvoor zeer erkentelijk, en we gevoelen die erkentelijkheid te dieper, omdat onze eigene officieren van dit wapen de pen niet hanteerden, toen het de verdediging gold van het recht van hestaan op den ouden voet van een corps, dat de vreemdeling heeft het aangetoondzulk een roemrijk verleden heeft. Wij besluiten met den reeds gouiten wenseh, dat Generaal Lahnre ons ook zijne herinneringen van den oorlog op Java zal te lezen geven. Eero dien Belgischen Generaal, die de roemrijke daden van hot oude Indische leger herdenkt, waarvan hij eene der schitterende figuren was. En wij Sachons du moins, veillant aux gloires paternelles, Garder de tout affront, jalouses sentinelles Les armures de nos aïeux. Generaal Yan Swieten en de waarheid, door den Luitenant-Generaal G. M. Verspijc/c Adjudant-Generaal des Xonings. 's Graven- kage, Henri J.-Stemberg, 1880. Tusschen den modernen of parlementair-logischen strijd, met de tong, en den strijd uit den riddertijd, met do vuist in staal gehuldop het slag veld gevoerd, bestaat zegt Carlyle een groot onderscheid, zeer ten nadeele van den onbloedigen strijd. In den strijd met de vuist tochals men met uitgetogen zwaard tegenover zijn vijand staat, kan één goede slag beslissend zijn; want volgens de wetten der natuur is de mensch eer lijk dood, zoodra de hersenen uit hem zijn, en veroorzaakt hij ons dan ver der geene moeite meer. Maar hoe geheel anders is dit als men met argu menten strijdt. Hierbij is geene nog zoo bepaalde overwinning als be slissend te beschouwen. Men make zijne tegenpartij af met parlementaire smaadredenen, tot dat hij alle besef verloren heeft; men snijde hem (met woorden) in stukken of men sla voor een oogenblik zijn denkvermogen uit hem; alles te vergeefs! Den volgenden dag herleeft hij weder en scherpt op nieuw zijne papieren wapenen! En niemand is logisch dood! Het twistgeschrijf tusschen de Generaals Van Swieten en Verspijck en hunne aanhangers heeft hot ons doen zien en leert het ons nog dage lijks. Leugens worden waarheden, argumenten drogredenen, en omge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 512