609 De invoering eener mitrailleu'se hij de Indische Infanterie. Nu de tijd is aangebroken, dat de toestand in Atjeh een bevredigend aanzien krijgt, en er voor bet Indische leger een tijd van rust is aangebroken, is het noodzakelijk, dat die rusKniet in rustige rust worde veranderd, maar besteed om datgene aan te vullen en te verbeteren, waarin onze troepen op het oorlogsterrein bleken achterlijk te zijn. On getwijfeld komt alsdan het eerst het schieten van den troep in aanmerking. Alle militairen, die in Atjeh het een of ander gevecht met den vijand bijwoonden, zullen geenszins hunne tevredenheid kunnen betuigen over de uitwerking van ons infanterievuur. Die uitwerking kon beter en grooter zijn. Het gemis eener Normaal-schietschool bij het Indische leger heeft zich in Atjeh doen gevoelen. Het is onnoodig, voorbeelden van kleinere of grootere tochten of patrouilles in Atjeh aan te halen, om te bewijzen, dat de Indische soldaat zijn geweer als schietwapen over 't algemeen slecht hanteert. Zelfs geeft in tijd van vrede eene inzage van de scliiet- staten, die jaarlijks door het Departement van Oorlog worden uitgegeven, geen gunstig overzicht der vorderingen in het schieten der Infanterie. Het ligt nu volstrekt niet in onze bedoeling, aan te toonen, dat eene op te richten Normaal-schietschool voor het Indische leger betere resul taten in het schieten zou opleveren. "Wij wenschen in den bestaanden toestand over een hulpmiddel voor ons infanterievuur te spreken. Dat hulpmiddel zien wij in eene mitrailleuse, die ons de zekerheid geefteen bepaald aantal schoten, op dezelfde wijze gericht, op een bepaald terrein- punt te kunnen brengen; eene zekerheid, die wij bij onze infanterie- salvo's geheel missen. "We stellen ons verder nog altijd eene krachtige vuuruitwerking voor eener mitrailleuse, die ingedeeld is bij eene colonne of patrouille. Die mitrailleuse moet echter niet den tot nu toe be kenden vorm of het aanzien van een stuk geschut, bespannen met 2 a 4 paarden, hebben, of ingedeeld zijn bij het wapen der Artillerie wij zou den eene mitrailleuse willen zien, bestaande alleen uit een lichten, ijzeren kruiwagen (de kruiwagen slechts in geraamte), waarop verder een aantal loopenlagenomgeven met een mantel van zwaar ijzerblik. Wat het systeem van mitrailleuse betreft, dit is tot nu toe een punt van onder geschikt belang. De kruiwagen wordt bewogen door één man, terwijl 3, 4 of meer man dienen tot bediening en aflossing bij 't kruien. Eene dergelijke mitrailleuse komt ons voor, bruikbaar te zijn op alle 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 617