- 93 (Generaal Daendets en het Regeeringsreglement van 1815, de genesis van alle volgehde reglementen op het beleid der Begeering in Ned.-lndie en instructiën voor den Gouver neur-Generaal. De Maarschalk Daendelsde eerste die liet Koninklijk en, laterhet Keizerlijk gezag in de Indische koloniën vertegenwoordigdegaf aan het opperbcvelhebberschap over land- en zeemacht meer luister. Op hem volgde de Divisie-Generaal Luitenant-Generaal] Janssens als G. G. van Z. M. bezittingen ten oosten van Isle de France [de Fransch- Hollandsche koloniën bewesten dat eiland waren bereids in handen der Britten gevallen] en Opperbevelhebber van H. D. land- en zeemagt aldaar. Toen deze koloniën in 1811 aan het Engelsche leger werden overgegevenwerden zij een dependency van het Britsch-Indische rijk, onder het bestuur van een Luitenant-Gouverneurdie geen Opperbevelhebber van land- en zeemacht was. Ka de herstelling van het Ned. gezag in deze gewesten, kreeg de Gouverneur-Generaaldien titel weder terug, en is die in alle opvolgende Regeeringsrcglcmenten behouden gebleven. (22) De Hoofd-Intendant. (23) Chirurgijn 2e klasse schijnt niet bestaan te hebben, maar toen aide-chirur- gijn-majoor (officier van gezondheid der 2e kl.) genoemd te worden, zoodat de cliirur- gijn-mcyoor eigenlijk kapiteind. i. officier van gezondheid der le kl. was. (24) Officieren (luitenants) adjudanten. Adjudant-major was de corpsadjudant, aide-de-campde persoonlijke adjudant, b. v. van een Generaal. (25) Goed gezien. Van den Bosch was echter als Gouverneur-Generaal en Minister van Koloniën eene andere meening toegedaan. Toen werden in zijne ontwerpen van legerorganisatie op een groot aantal lnlandsche officieren voor Europeanen tellende gerekend. Dat paste in het toenmalige stelsel van zuinigheid. (26) Het militair kampement van Weltevreden dagteekent van den tijd van Van 1 mho ff. Vóór dien tijd was het een particulier land. Het landhuis Weltevreden moet op de plaats gestaan hebben van het tegenwoordige hotel van den Legercommandant. In 1817 woonde echter de eerste Commandant van het Leger Luitenant-Generaal Anthing op het tegenwoordige emplacement van het Groot militair hospitaal te Wel tevreden. In 1834 stond dit hospitaal nog op het emplacement der Citadel, bij de Sluisbrug. De gebouwen van het Militair Departement stonden in 1817 daar, waar nu de Roomsche kerk en hare pastorie staan. Vóór 1821 moet het gebouw tusschen het tegenwoordige Magazijn van geneesmiddelen en de woning van den commandant der le militaire afdeeling op Java eene cavaleriekazerne zijn geweest. Vóór de verovering van Jacatrain 1619, hadden de Gouverneurs-Generaal geene vaste residentie in Indië. BothReijnst en Reaal zwierven met hunne vloten overal rond en lieten, naar dat de zaken der O. I. Compagnie het vorderden, het anker te Bantam, Te mate of Ambon vallen. De instructie voor den Gouverneur-Generaal van 1617 gaf hem de bevoegdheid om van residentie te veranderen en die over te brengen daar en waar de gelegenheid en omstandigheden het vereischten, en hij met den Raad van Indië en andere collegiën het nuttigst voor de Compagnie zou kunnen zijn. Ka de verovering van Jacatra vestigde Coen aldaar het generaal rendez-vous van de Compagnie. Alhoewel de bewindhebbers der Compagnie verwacht hadden, dat de zetel der Hooge Regeering van Indië elders dan te Jacatra zoude zijn gevestigd geworden, namen zij

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 102